Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Pdr maaşları 2020

Pdr maaşları 2020

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) bölümü Türkiye’de zamanında çok rağbet gören meslekler arasındayken günümüzde çeşitli nedenlerden dolayı bu rağbet düşüş gösteriyor. Bu bölümü seçecek olan insanların da kafalarında doğal olarak mezun olduklarında ne kadar maaş alacakları yatıyor. Peki Pdr maaşları ne kadar?

Öncelikle Pdr maaşları yani rehberlik ve psikolojik danışmanlık maaşları çoğu alanda olduğu gibi kıdeme bağlıdır. Bu ön bilgiyi vermem gerekiyor. Sizler yeni mezun bir pdr mezunuysanız beklentiniz çok yüksek olmasın. Mezun olduğunuzda ilk atılacağınız yerlerden birisi olan özel okullarda pdr maaşları asgari ücretten başlar. Hatta inanın bana abartmıyorum bazı okullar size asgari ücretin altında bile teklif edebilir yasak olmasına rağmen. Asgari ücret alıyormuş gibi gözükürsünüz ama elinize geçen para karnınız doyurmaz.

Yeni başlayan pdr maaşı bahsettiğim gibi asgari ücretin pek üstünde olmaz. Peki, sonraki senelerde ne olur? Arkadaşlar, Türkiye’de öğretmenlik mesleğine verilen değeri sorgularsanız bunun cevabını daha rahat bulabilirsiniz. 20 yıllık deneyimli bir pdr mezunu öğretmenin maaşı inanın bana 4-5 bini nadiren geçer. O da çok nadirdir yani. Rehabilitasyon merkezlerinde çalışan pdr maaşları da günümüz ekonomisi düşünüldüğünde yaşam standartları altında kalmaktadır.

17 bin pdr mezunu arasından ilk 1000’e girebilmeyi düşünüp 1 yıl kpss çalışmayı göze alıp devlet okullarında çalışacaksanız. Devlet okullarında pdr maaşları da yine 4-5 bin arası diye biliyorum. Ek ders ücretleri ile ne kadar artar bilemem. O sizin ek ders saatlerinize bağlıdır.

PDR NEREDE ÇALIŞIR?

Pdr mezunları çoğunlukla özel okullarda, Özel eğitim merkezlerinde, devlet okullarında yer alan kadrolarda, kurs merkezlerinde ve belediyelerde görev yapmaktadırlar. Pdr mezunlarının çalıştıkları yerler çeşitli olmak ile beraber askeri birliklerde de görev alabilmektedirler.

BELEDİYELERDE PSİKOLOJİK DANIŞMAN

Belediyelerde de son zamanlarda görev yapmaya başlayan psikolojik danışmanlar bulundukları bölgelerdeki yerel halka ruh sağlığı alanında destek sağlamaktadırlar. Bir çok belediyede psikolojik danışman henüz bulunmamaktadır fakar İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyükşehir belediyelerinde Psikolojik danışmanlar görev yapmaktadır.Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM