Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Pehlivan develer İncirliova arenasında kapışacak

Pehlivan develer İncirliova arenasında kapışacak

Aydın’ın İncirliova İlçesinde yapılacak yılın ilk deve güreşinde Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgesinden gelen pehlivan develer arenada kapışacak. 10 kategoride yapılacak deve güreşine yoğun igi olması bekleniyor.

Pehlivan develer İncirliova arenasında kapışacak
Pehlivan develer İncirliova arenasında kapışacak

Her yıl geleneksel hale gelen ve yılın ilk deve güreşinin yapıldığı İncirliova’da güreşe günler kala hazırlıklarda da son noktaya gelindi. İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya yaptığı açıklamada; “Yeni yılın ilk deve güreşi her yıl olduğu gibi yine deve güreşlerinin Kırkpınar’ı olan Deve Güreşlerinin Başkenti İncirliova’mızda olacak. Tüm vatandaşlarımızı seyir keyfi yüksek bu güreşe katılmaya davet ediyorum” diye konuştu. İncirliova Belediyesi ve İncirliova Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Derneği iş birliğinde, “Yaşatılan gelenek, özlenen heyecan” sloganıyla 2 Ocak 2022 Pazar günü deve güreşi festivali düzenlenecek.

Aydın-İzmir Karayolu üzerindeki İncirliova Deve Güreşi alanında 35’incisi yapılacak olan festival, sabahın erken saatlerinde başlayıp, gün boyu devam edecek. Vatandaşların yoğun ilgi göstermesi beklenen festivalde Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinden yaklaşık 100 çift pehlivan deve güreşecek. Güreşlerde İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya’nın ‘Teke Yörüğü’ isimli devesi de mücadele edecek. Türkiye’nin en iyi develerinin yapacağı güreşler sonucunda, aralarında Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İncirliova Belediye Başkanlığı’nın da bulunduğu 10 kupa sahiplerini bulacak.

“İNSANLAR BU ATMOSFERİ ÖZLEDİ”

Şimdiye kadar 89 çift devenin çatımının yapıldığını belirten Kaya; “Kültürel mirasımız olan deve güreşlerimize sahip çıkmaya devam ediyoruz. Bu anlamda ilçemizde 35 yıldır geleneksel olarak deve güreşi yapılmakta. Yeni yılın ilk deve güreşi de yine deve güreşlerinin Kırkpınar’ı olan Deve Güreşlerinin Başkenti İncirliova’mızda olacak. Türkiye’nin en iyi develeri güreşimizde boy gösterecek.

Develerimiz arasında Kılıçbey, Karagözoğlu, Number One, Kanka, Cellat, Diriliş, Onurbey ve Türkerler de yer almakta. Şimdiye kadar 89 çift devenin çatımını yaptık. Elimizde 20-25 tane daha boşta deve var. Yaklaşık 100 çift devenin katılımı ile bir güreş yapacağız. 10 kupa güreşimiz olacak. Develer kızışmaya başladı, havaların da güzel olması ile birlikte seyir keyfi yüksek bir güreş yapacağız. Güreşimize 30-40 bin kişinin katılmasını bekliyoruz. İnsanlar bu atmosferi özledi. Hatasız, kazasız hayırlı bir güreş olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM