Roma Kolezyumunun benzeri ortaya çıktı

Roma Kolezyumun benzeri ortaya çıktı

Son Güncelleme: Whatsapp

AYDIN’ın Nazilli ilçesinde, Adnan Menderes Üniversitesi ve Kültür Turizm İl Müdürlüğü iş birliğiyle 4 ay önce başlatılan Roma’daki Kolezyum’un bir benzeri olan Mastaura Antik Kenti içindeki arena temizlenerek gün yüzüne çıktı.

Roma Kolezyumun benzeri ortaya çıktı
Roma Kolezyumun benzeri ortaya çıktı

Roma mimarisinin dünya üzerindeki en iyi örneği kabul edilen Kolezyum’un bir benzeri Aydın’ın Nazilli ilçesindeki 1800 yıllık Mastaura Antik Kenti‘nde ortaya çıktı. Zeytin ve incir bahçelerinin arasında toprak altında günümüze kadar korunarak geldiği öğrenilen Kolezyum’un ortaya çıkarılması arkeoloji dünyasında heyecan oluşturdu. Türkiye’de bilinen 3 adet Amfi Tiyatrodan birinin Antalya, birinin Bergama ve üçüncüsü ise Nazilli’de olduğu ifade edildi. Mastaura Antik Kendi içinde bulunan Kolezyum’un benzeri arena dönemin çeşitli sporlarının yapıldığı tahmin edilirken, İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer, Nazilli Belediye Başkanı İYİ Partili Kürşat Engin Özcan, Aydın Müze Müdürü Abdurbari Yıldız ve Kazı Başkanı Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr Sedat Akkurnaz ortaya çıkarılan alanda incelemelerde bulunarak gazetecilere bilgi verdiler.

Roma Kolezyumun benzeri ortaya çıktı
Roma Kolezyumun benzeri ortaya çıktı

“ROMA’DAKİ KOLEZYUMA BENZETİYORUZ”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer, “Mastaura Antik Kenti’nin bir Arenasının keşfini yaptık. Anadolu’da benzersiz sağlam olarak ayakta duran yapılardan biri. Yunanistan’ın doğu kanadındaki Roma dönemindeki tek yapı ve bu yönüylede benzersiz bir yapıdır. Biz bunu Roma’da bulunan kolezyum yapısına benzetiyoruz. Müze Müdürülüğü Koordinayörlüğünde çalışmaya başladık. Birkaç ay içerisinde ciddi bir yol aldık. Nazilli Belediyesi’ninde çok ciddi destekleriyle yapıyı temizledik. Ortaya çıkardığımız şu anki çalışmanın durumu bizde çok mutlu etti. Toplam 70 dönüm civarında arazi kamulaştırması var ve bu süreç de hızlı bir şekilde ilerliyor. Birkaç ay içinde de kamulaştırmada tamamlanmış olacak. Bahar aylarında daha yoğun bir çalışma olacak ve kısa sürede bu yapıyı tamamen ortaya çıkaracağız. Şu an ana hatlarıyla gözler önüne çıktı. Nazilli turizmi açısından da ciddi bir potansiyeli barındıracak bir yer olacak. Buranın kesin tarihlendirme çalışmaları devam ediyor ancak tahmini 1800 yıllık bir yapı olduğunu düşünüyoruz. Burası bir spor alanı ve arena diğer antik kentlerde tiyatrolarımız var ancak onlar yarım ay şeklindedir. Bu yapının benzeri oluşunun nedeni tam yuvarlak olmasıdır. Göz önüne Roma’daki kolrzyumu getirebilirsiniz. Yuvaklar yapı tiyatrolardan farklı olarak spor müsabakalarının yapıldığını anlatıyor. Tahminen burada vahşi hayvan veya glatyatör dövüşleri dönemim çeşitli spor oyunlarının yapıldığını düşünüyoruz.”

Roma Kolezyumun benzeri ortaya çıktı
Roma Kolezyumun benzeri ortaya çıktı

“AYDIN OLARAK ÇOK ŞANSLIYIZ”

Aydın Müze Müdürü Abdulbari Yışdız ise, “Yaklaşık 4 aylık bir temizlik çalısması yürüttük. Türkiye’de bilinen 3 adet amfi tiyatro var. Biri Antalya’da, biri Bergama’da üçüncüsü ise budur. Ayakta kalan dünyanın ender amfi tiyatrolarından birisi olma özelliğini taşıyor. Bu nedenle Aydın olarak çok şanslıyız” derken Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’da, “Burayla ilgili tarihte ve günümüzde çok fazla çalışma yapılmamıştı. Çok fazla kaynakta yoktu. Çok geniş bir alan ve çok ciddi çalışması yapılmasını tespit ettik. Nazilli için yapabileceğimiz şeylerden biriside buydu” diye konuştu.

ResimLink - Resim Yükle

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.