Sarıoğlu; 4 bin arı kolonisi yok oldu

Sarıoğlu; 4 bin arı kolonisi yok oldu

Son Güncelleme: Whatsapp

Türkiye Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Federasyonu (TAHAP) Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu, son günlerde çıkan orman yangınlarıyla mücadele devam ederken, 4 bin arı kolonisinin yok olduğunu söyledi. Sarıoğlu; “Kirli odakların terörist eylemleri karşısında asla diz çökmeyeceğiz” dedi.

Sarıoğlu; 4 bin arı kolonisi yok oldu
Sarıoğlu; 4 bin arı kolonisi yok oldu

Bir haftadır başta Antalya ve Muğla olmak üzere Türkiye’nin bir çok ilinde çıkan orman yangınlarını söndürme çalışmaları devam ederken, Türkiye Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Federasyonu (TAHAP) Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu’da yangınlara dikkat çekerek basın açıklamasında bulundu. Mustafa Sarıoğlu, “Yangın felaketinde Arıcılar ve TAHAP dayanışma içinde sahada, peki asıl sorumlu olanlar nerede? Unutmayın ki, arıların yanan kanatlarında taşıdıkları hayat, sizin koltuk sevdası ile kirli ve umursamaz hayatlarınızın kâbusu olacak. Ülkemizin ciğerini yakan yangın felaketini en az hasarla atlatabilmek için arıcı kardeşlerimizle birlikte sahada el ve gönül birliğiyle, dayanışma içinde çalışmaya devam ediyoruz. Her geçen gün ülkemizin çeşitli coğrafyalarında meydana gelen yangınlar, Türkiye’yi diz çöktürmek isteyen kirli ihanet odaklarının terörist eylemleri olduğu açık ve nettir. Vatan sevdalısı arıcılar olarak bizler, millet ve devletimizle birlikte geleceğimizi yok etmeye yönelik bu musibeti, hainlerin önünde asla diz çökmeden, atlatmayı başaracağız.”

Sarıoğlu; 4 bin arı kolonisi yok oldu
Sarıoğlu; 4 bin arı kolonisi yok oldu

“ŞEHİTLERİMİZE RAHMET DİLİYORUM”

Sarıoğlu, “Bir ulusu yeniden ayağa kaldırmak için canlarını vatan uğruna feda eden atalarından aldıkları güçle, yangın felaketinde Şahin Akdemir gibi hayata su taşırken, önce vatan diyerek şehit düşen vatandaşlarımıza ve görevlilere Allah’tan rahmet, değerli ailelerine sabır diliyorum. Türkiye’nin başı sağ olsun.  Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’ye bu büyük felakete karşı yapılan büyük mücadeleyi canla başla yönettikleri için üreten yürekler adına sonsuz teşekkür ediyoruz. Canlarını ortaya koyarak yangınlara müdahale eden görevli ve gönüllerimize de minnettarız. TAHAP Federasyonu onursal Genel Başkanımız arıcının vekili milletvekilimiz Metin Yavuz ve Milletvekili Cemal Bekle’ye günlerce sahada üretenlerin sorunlarını dinleyip çözdükleri, gece gündüz sahadan asla ayrılmadıkları için çok teşekkür ediyoruz. TAHAP Federasyonu olarak yangın felaketinde tüm noktalarda sahada olduk. İlk etapta söndürme çalışmalarında hem görevlilere destek, hem gıda yardımı ile tüm temsilciliklerimizle aktif vazife aldık. Yanan yürekleri yerinde ziyaret edip, dertlerini dinleyerek hızla aksiyon aldık. Gereken noktalara hızla gerekli müdahalelerin yapılmasını sağladık. Bu süre zarfında diğer bölgelerdeki arıcılarımızın da mağduriyet yaşamaması için eş zamanlı olarak Edirne ve Elazığ’da bal taban fiyatlarını açıklayarak, bu bölgelerde mağdur olan arıcılarımızın rahat bir nefes almasını sağladık.”

“ARICILARA KARŞILIKSIZ DESTEK VERİLMELİ”

“Antalya ve Muğla bölgelerinde yoğunlaşan yangınlarda yaklaşık olarak 4000 arı kolonisi yok olmuş durumdadır” diyen Sarıoğlu, “Dünyanın en kaliteli Çam ballarının üretildiği Osmaniye, Orhaniye, Turgut, Bayır, Bodrum, Mazı ve Çiftlik bölgelerindeki Çam Ormanları tamamen yok olmuş durumdadır. Bu yanan bölgelerde aralarda yanmayan yeşil ağaçlar kesinlikle kesilmemelidir. Yangın bölgelerinde on binlerce arılı kovan bulunmaktaydı ve binlerce arıcı bu bölgeden geçimini sağlıyordu. Bu bölgelerdeki hayvancı, çiftçi ve köylülerimiz de her şeylerini kaybetmiş durumdadır. Bu mağdur vatandaşlarımıza devletimiz tamamen karşılıksız desteklemeler vermeli, borçları faizsiz olarak ertelenmeli ve kayıpları en kısa sürede giderilmelidir. Yangın bölgelerinde yanan ağaçların yerine kısa sürede yetişen ve üretime katkı sağlayacak olan Harnup ve Soforo gibi ağaç türlerinin ekimi sağlanmalıdır. TAHAP Federasyonu olarak yangın bölgesinde yanan arılıklarda kullanılmak üzere 30 bin adet Japon Soforosu ağaç fidanını üreten yüreklere temin edeceğiz. Ayrıca yangın bölgesinde hayvanları telef olan üreticilerimize hayvan temininde yardımcı olacağız.”

“YANGINDAN MAL KAÇIRIR GİBİ KONGRE YAPTILAR”

Sarıoğlu, “Peki biz TAHAP Federasyonu olarak sahada üreten yüreklerin yanındayken,  sahada yer almayan bürokratlar ve görevliler kimlerdi? Açıklıyoruz aşağıdaki resimdeki bürokrat ve memurlar yangın esnasında vatandaşın yanında yer almaları gerekirken, adeta yangından mal kaçırır gibi arıcıların tüm itirazına rağmen, yangın sahasında söndürme çalışmalarına katılmak yerine,  düzenlenen TAB’ın kongresinde yer almayı tercih etmişlerdir. İnsanlarımız canıyla uğraşırken, ormanlarımız yanarken orada yer alması gereken bu görevlilerin vazifelerini terk ederek kongrelerde koltuk sevdasına düşmelerini kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz. Unutmayın ki, arıların yanan kanatlarında taşıdığı hayat, sizin koltuk sevdalısı kirli ve umursamaz hayatınızın kâbusu olacaktır” dedi.

ResimLink - Resim Yükle

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.