Sarıoğlu; En kısa sürede endüstriyel bal da yasaklanacak

Sarıoğlu; En kısa sürede endüstriyel bal da yasaklanacak

Sarıoğlu; En kısa sürede endüstriyel bal da yasaklanacak
Son Güncelleme: Whatsapp

Türkiye’nin 81 ilinde yapılanan Türkiye Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Federasyonu (TAHAP) Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu, “TBMM’nin açılmasıyla birlikte kısa zamanda endüstriyel bal da yasaklanacak” dedi.

Sarıoğlu; En kısa sürede endüstriyel bal da yasaklanacak
Sarıoğlu; En kısa sürede endüstriyel bal da yasaklanacak

Aydın’dan başlattığı kolektif tarıma dönük yenilik ve çözüm odaklı girişimleri, 1.5 yıllık süreçte ülke çapında büyük ses getiren TAHAP Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu, gıda terörüne asla izin vermeyeceklerini açıkladı. Başlattığı girişimler sonucunda Türkiye’de bal aromalı şurupların yasaklanmasını sağlayan Sarıoğlu, 1 Ekim itibariyle açılan TBMM’de alınacak kararla endüstriyel balın da yasaklanacağını söyledi. 

Tarım bileşenlerin tamamında sektörel disiplin için mücadeleye devam edeceklerini kaydeden Başkan Sarıoğlu, üreticiler için esaslı çözümler sağlamaya devam edeceklerini vurgulayarak hiç kimseye taviz vermeyeceklerini belirtti.

“TAHAP OLARAK İZİN VERMEYECEĞİZ”

Tağşiş denetimiyle ilgili olarak farklı çalışmalar yapıldığını belirten Sarıoğlu, “TBMM’nin açılmasıyla birlikte kısa zamanda endüstriyel bal da yasaklanacak. Hiçbir şekilde gıda terörüne TAHAP olarak izin vermeyeceğiz. Bu işin paydaşı olanlardan hukuk yoluyla hesabını sormaya da devam edeceğiz. Yine detaylı çalışmanın ardından hayata geçecek olan elektronik sistemle kovan, bitkisel üretim, küçükbaş, büyükbaş takibi de yapılacak ve böylelikle üretimle ilgili reel rakamlara kavuşmamız sayesinde destekler de adam gibi olacak.

Bizim öncelikle reel rakamların tespitini gerçekleştirmemiz lazım. Sadece tağşişle ilgili denetim değil bizim aynı zamanda tarımsal ilaçların yani ilaç sanayicilerinin, gübre sanayicilerinin ve gübre bayilerinin de denetimi konusunda da mesafe almamız lazım. Bunun da takipçisiyiz” dedi.

“HİÇ KİMSEYE TAVİZ VERMEYECEĞİZ”

Kapsamlı denetimlere ilişkin Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerine taleplerini ilettiklerini söyleyen Başkan Sarıoğlu, “Taleplerimizi ilettik, olumsuz bir görüş yok. Kısa sürede bunların neticesini alacağız. Tüm bunların yanı sıra yem sanayiinde de ciddi sıkıntılar var. Ülkemizde hayvancılıkla ilgili sorun ve çözümlere dönük kapsamlı bir rapor hazırladık. Bu raporda emeği geçen tüm teknik ekibe ve değerli akademisyenlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Bu rapor bir ilk olma özelliği dışında önümüzdeki sürece de ışık tutacak.

Arıcılıkla ilgili olduğu kadar bizim bitkisel üretimle ilgili de üzerimize düşeni yapmamız lazım. Tarımın bileşenlerini birbirinden ayırmamız mümkün değildir. Bakanlığımız tarafından seçilecek pilot illerde çiftçi eğitimleri yapılacak ve biz de geniş kapsamlı toplantılar organize edeceğiz. Halihazırda TAHAP olarak üye sayımız günden güne daha da artıyor. İşini doğru yapanlar TAHAP’a koşuyor. Tarım bileşenlerin tamamında sektörel disiplin için mücadelemize ve yolumuza hiç kimseye taviz vermeden devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

ResimLink - Resim Yükle

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.