Serada incir dönemi hedef üretimi 12 aya yaymak

Serada incir dönemi hedef üretimi 12 aya yaymak

Serada incir dönemi hedef üretimi 12 aya yaymak
Son Güncelleme: Whatsapp

AYDIN’ın İncirliova İlçesindeki İncir Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde incir ağaçları örtü altına girdi. Proje kapsamında erkenci inciri erkene, geç oluşan inciri ise daha geçe çekerek yılın 12 ayı incir üretimi yaparak ekonomiye daha büyük katkı sağlamak.

Serada incir dönemi hedef üretimi 12 aya yaymak
Serada incir dönemi hedef üretimi 12 aya yaymak

İncir Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde görev yapan Yüksek Ziraat Mühendisi Mehmet Ali Karkıcak, geçen yıl ‘İncirde Örtü Altı Yetiştirme’ projesi adı altında 560 metrekare alanda sera kurdu. Kurduğu serada 3 çeşit ilek ve 3 çeşitte incir ağacı dikti. Geçen yıl ilk ürünü normal incirlerden 15 gün önce elde etme başarısı gösterdi. 2’inci yılda ise bunu dahada erkene çekmeyi hedefleyen Karkıcak, erken yetişen inciri daha erkene, geç oluşan inciri de daha geçe çekerek yılın 12 ayı incir üretimi yapmayı amaçladıkları söyledi.

Serada incir dönemi hedef üretimi 12 aya yaymak
Serada incir dönemi hedef üretimi 12 aya yaymak

PROJE 5 YILDA TAMAMLANACAK

Yüksek Ziraat Mühendisi Mehmet Ali Karkıcak, “Buradaki projemiz incirde örtü altı yetiştirme projesidir. Beyaz orak, bursa siyahı ve mor incir olarak 3 çeşidimiz var. Topraksız tarım ve yere dikim şeklinde topraklı tarımda üretimin daha erkene çekilmesi geç olan çeşitlerinde daha geç olmasını sağlayarak üretim periyodunu uzatmak amacıyla böyle bir proje yaptık. 5 yıllık bir dönem sonucunda sonuçlarını yine paydaşlarımızla paylaşacağız. Şu an için çok ümit verici duruyor. Yerde ise yabancı ot çıkışını engellemek için örtü vateryelleri var. Bizim buradaki amacımız dışarıdaki bir üretimin sadece üzeri kapatılarak ne şekilde erkene çekilebileceğidir. Yurt dışında yaprağını dökmeden yılda 2 defa ürün alınabilme söz konu tabiî ki bunların hepsi bir maliyettir. Daha sonraki aşamalarda bunları da değerlendireceğiz. Hava sirkülasyonu doğal olarak yapılmaktadır. Seranın 4 tarafı da açılabilir durumdadır. İlekte dışarıdakilerden erken oluşması lazım. İlekler olmaya başladı. Bu yıl biraz daha erken ürün elde edeceğimizi düşünüyoruz. Üç farklı ilek var erkenci, orta ve geç oluşan olarak ayrılıyor. Bursa siyahı olan inciri erken üretimde taze incir olarak ihracata yöneltmeyi düşünüyoruz. Buda ekonomiye büyük bir katkı sağlamış olacak. Birde mor incir çeşidimiz var. Oda kasım ayına kadar ürün verebiliyor. Onuda aralık ayına almayı ve daha da geç oluşmasını sağlamaya çalışıyoruz. Amacımız üretim periyodu boyunca sürekli incir yetişmesini istiyoruz. Hedef 12 aya yaymak ama olmasa bile mevcut duruma göre erken yetişeni braz daha erkene çekmek, geç yetişeni de biraz daha geçe çekerek büyük bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.

ResimLink - Resim Yükle

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.