Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Sürücü belgesini kaptıran geri almak için o kursa koşuyor

Sürücü belgesini kaptıran geri almak için o kursa koşuyor

ResimLink - Resim Yükle

AYDIN’da alkollü araç kullandıkları için 17 ayda toplam 6 bin 37 sürücünün ehliyetine el konuldu. Sürücüler içerisinde ikinci kez ehliyetine el konulan 750 sürücü ise belgelerini yeniden alabilmek için İl Sağlık Müdürlüğünce “sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine” başvurarak kursa tabi tutuluyor. 2,5 aylık kurs sonrası yeniden ehliyetlerine kavuşuyor.  

Sürücü belgesini kaptıran geri almak için o kursa koşuyor
Sürücü belgesini kaptıran geri almak için o kursa koşuyor

Aydın’da jandarma ve polisin 1 Ocak 2020 ila 31 Temmuz 2021 tarihleri arasında yaptığı kontrollerde 6 bin 37 sürücüye alkollü araç kullandığı için cezai işlem uygulanarak sürücü belgelerine el konuldu. 100 ceza puanını geçtiği için bu sürede 750 sürücün de 2 yıl boyunca sürücü belgelerine el konulunca geri alabilmek için İl Sağlık Müdürlüğünce “sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine” başvurarak kursa başvuruda bulunuyor. Ayda 50 sürücüyü alma kapasitesi olan kursta yılda 600 kişi eğitim alarak 2,5 ayın sonunda sürücü belgesini geri alıyor.

2005 yılında Aydın’da açılan ve aralıksız her yıl devam eden kursa bölge illerden de yoğun talep oluyor. Kursa katılanlar bu sürecin sonunda tamamen davranış değişikliği yapmış, alkollü araç kullanma davranışının yerine artık alternatif güvenli davranışlar koymuş sürücüler olarak buradan ayrılmayarak ehliyetlerine yeniden kavuşabiliyor. Sürücü kurslarında da özellikle yeni sürücü belgesi alacak olan adaylara alkollü araç kullanmanın zararlarını anlatan trafik adabı dersleri veriliyor. Buradaki amaç alkollü sürücü sayısını en aza indirmek ve trafik kazalarının önüne geçmek.

Sürücü belgesini kaptıran geri almak için o kursa koşuyor
Sürücü belgesini kaptıran geri almak için o kursa koşuyor

“AMACIMIZ ALKOLLÜ ARAÇ KULLANIMININ ÖNÜNE GEÇMEKTİR”

İl Sağlık Müdürlüğünde eğitmen olarak görev yapan Psikolog Yasemin Aslan , “2918 sayılı trafik kanunu gereği sürücü belgesine en az 2 kez işlem yapılmış 2 yıl cezai işlem uygulanmış sürücüler 1 yıl içinde bize başvurmak zorundalar. Burada yaklaşık 2,5 aylık bir süreç oluyor. İlk bir aylık süreci aktif eğitim süreci, ikinci bir aylık sürecimizde izleme ve değerlendirme sürecidir. Alkolün fizyolojik etkisi, sürücü davranışlarına etkisi ve ruhsal etkileri var. Amacımız alkollü araç kullanımının önüne geçmektir. Alkollü olarak araç kullanımına bağlı kaza ve yaralanmaları azaltabilmek. Bu sürecin sonunda tamamen davranış değişikliği yapmış, alkollü araç kullanma davranışının yerine artık alternatif güvenli davranışlar koymuş sürücüler olarak buradan ayrılmalarını istiyoruz” dedi.

YILDA 600 SÜRÜCÜ KURSTAN GEÇİYOR

Aslan, “Eğitimimizi kesintisiz olarak sabah 09,00 ila 17,00 saatleri arasında yapıyoruz. 2005 yılı Ocak ayından beri kesintisiz her ay eğitim yapıyoruz. Sürücü belgeleri emniyette buradaki eğitim tamamlandıktan sonra biz elektronik ortamdan başarı belgelerini emniyete gönderiyoruz. Eğitimi tamamladıktan sonra emniyete giderek sürücü belgelerini alıyorlar. Her ay 50 kişi kursa katılıyor. 12 ay bazında hesapladığımız zaman yılda 600 kursiyer kabul edebiliyoruz. Buraya sadece Aydın’dan değil çevre illerden de oldukça yoğun bir başvuru var. Katılım ve talep her zaman çok fazla. Ama eğitim randevusu verme anlamında en iyi illerden birisiyiz” diye konuştu.

“DERDİMİZ ALKOL KULLANIMI DEĞİL”

“Hedefimiz alkol kullanımına karşı bir kampanya yürütmek değil” diyen Aslan, “Hedefimiz duyarlı ve sorumlu içki tüketen ve alkol alan insan modeli. Henüz kaza yapmamışken, henüz hayattayken, engelli değilken, yatağa bağımlı değilken, onlara bu davranış değişikliğini kabul ettirebilmek ve bu kabul süreci üzerine bir davranış programı uygulayabilmektir. Bu yüzden eğitimcilerimiz psikologlar ve psikiyatistler. Yani bunu bir tür davranış değişikliği programı olarak düşünebiliriz. Derdimiz alkol kullanımı değil, derdimiz alkollü olarak trafiğe çıkılmamasını, hem kendi can güvenliğini, hem başkasının can güvenliğini için bunları önleyebilmektir. Minimum en aza indirebilmek” şeklinde konuştu.

SÜRUCU KURSLARINDA TRAFİK ADABI DERSİ VERİLİYOR

Sürücü kursunda trafik ve trafik adabı dersine giren eğitmen Osman Şengül ise, “Yılda binlerce kaza oluyor. Bunun yanında alkol ve uyuşturucu madde alaraktan 100 ceza puanıyla ehliyetini aldıranlar var. Bu günümüzde daha çoğalarak artmaktadır. Bu nedenle kurslarda bir takım trafik adabı dersi olarak açıklayıcı somut bilgiler veriyorum. Kullanılan alkol ve uyuşturucu keyif verici bir madde olduğu için kullananlar var.

İnsan sağlığını ve diğer insanlarında can ve mal güvenliğini tehlikeye sokup onların ölmesini, yaralanmasını, sakat kalmalarını ve kendi ailelerini de düşünerekten alkol ve uyuşturucu madde alaraktan araç kullanmamalarını adaylardan istiyoruz. Halen daha günümüzde ehliyetine alkol nedeniyle aldıranlar oluyor. Alkol uyuşturucu ve ceza puanları konusunda ders veriyorum” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM