Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Tarlada çalışırken patlamamış bomba buldu

Tarlada çalışırken patlamamış bomba buldu

Tarlada çalışırken patlamamış bomba buldu

ResimLink - Resim Yükle

İzmir’li Mimar Ozan Demirbaş Aydın’daki bahçesinde çalışırken kazdığı yerden kurtuluş savaşına ait olduğu düşünülen patlamamış havan mermisi buldu. Havan mermisi jandarmanın kontrolü altında patlatılarak imha edildi.

Tarlada çalışırken havan topu mermisi buldu
Tarlada çalışırken havan topu mermisi buldu

Olay Aydın’ın Efeler ilçesine bağlı Kuyucular Mahallesi hanlıkahve mevkiinde bulunan ceviz bahçesinde meydana geldi. İzmir’de yaşayan Mimar Ozan Demirbaş bahçesinde yaptığı bakımın ardından, yanında çalışan işçiler ile birlikte bahçesine tandır kuyusu kazmak için harekete geçti. Yaklaşık 2 metre derinliğe geldiklerinde toprağın içinde sert bir cisim olduğunu fark ederek elle kazmaya devam ettiler. 

Toprağı kazdıkça sert cismin havan topu mermisi olduğunu gördüler ve kuyudan dışarı çıkartarak muhafaza altın aldılar.

JANDARMAYI ARAYIP İNTERNETTEN ARAŞTIRMA YAPTI

Ozan Demirbaş, havan topu mermisini güvenli bir yere koyduktan sonra jandarmayı arayarak durumu bildirdi.  Daha sonra internetten havan topu mermileri hakkında araştırma yapan Demirbaş, Aydın civarında bulunan merminin 1922 yılındaki büyük taarruzdan kalma ihtimalinin yüksek olacağını öğrendi.

Demirbaş, yaptığı açıklamada “Ceviz bahçemde işçiler ile birlikte tandır kuyusu kazdığım sırada 1922 yılından, büyük taarruzdan kalma olduğu tahmin edilen patlamamış havan mermisi bulduk. Bunun üzerine jandarmayı çağırdık. Yaklaşık 100 yıllık patlamamış havan mermisini jandarma yerinde imha etti. Enteresan bir olay yaşadık” dedi.

JANDARMA İNCELEMENİN ARDINDAN İMHA ETTİ

İhbarın ardından olay yerine gelen Aydın İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler çevrede güvenlik önlemleri alarak havan topu mermisi üzerinde inceleme yaptı. Yapılan incelemenin ardından havan topu mermisi kontrollü olarak patlatılarak imha edildi.

ResimLink - Resim Yükle ResimLink - Resim Yükle
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ozab denirbaş

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM