Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Tarlasından 1 milyar yıllık kaya çıktı

Tarlasından 1 milyar yıllık kaya çıktı

ResimLink - Resim Yükle

Almanya’da bir çiftçinin tarlasında bulunan dev kayanın 140 ton ağırlığında olduğu tespit edildi. Yetkililer, 1 milyar yaşında olduğu ortaya çıkan kayaya isim verileceğini belirtti.

Almanya’nın Aşağı Saksonya bölgesinde bulunan Hüven beldesinde çiftçilik yapan Franz Dörtelmann‘ın dedesi tarafından tarlaya ekin ektiği sırada dev bir kaya keşfedildi. Namı dilden dile yayılan dev kayalıkla ilgili jeologlar inceleme için bölgeye geldi.

Tarlasından 1 milyar yıllık kaya çıktı
Tarlasından 1 milyar yıllık kaya çıktı

140 TON AĞIRLIĞINDA

5,80 metre uzunluğunda, 2,90 metre yüksekliğinde ve 4,50 metre genişliğinde olan dev kaya ile ilgili jeologlar, kayadan örnek alarak incelemek üzere laboratuvara gönderdi. Çıkan sonuç jeogologları da şaşkına çevirdi. Kayanın yaşının yaklaşık 1 milyar olduğu ve yaklaşık 140 ton ağırlığında olduğu tahmin ediliyor.

1 MİLYAR YAŞINDAKİ KAYAYA İSİM VERECEKLER

Kayanın, 14 gün içinde yetkililer tarafından kaldırılarak Hüven köyüne anıt olarak konulacağı belirtildi. Belediye Başkanı Yardımcısı Alfons Kohne “Son dört hafta içinde, taşı görmeye yaklaşık 10 bin ziyaretçi geldi. Onu köye kurmak istiyoruz” dedi. Gelecek yıl dev granit kayaya isim verileceği belirtildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM