Tülüşahlar yeni yerlerine taşındı

Tülüşahlar yeni yerlerine taşındı

Son Güncelleme: Whatsapp

AYDIN’ın Kuşadası İlçesinde bulunan bilimsel adı Rhaponticoides mykalea türü olan ve koparılması yasak olan Kuşadası Tülüşahı’nın (Aydın Gaşağı) taşıması yapıldı.

Tülüşahlar yeni yerlerine taşındı
Tülüşahlar yeni yerlerine taşındı

Geçtiğimiz yıl bulunan yeni bir alanda inşaat tehdidi altında bulunan tülüşahlar, Ekosistemi Koruma Ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) ve Kuşadası Belediyesi Park Bahçe Müdürlüğü ekipleri işbirliğiyle, Yaylaköy parkına taşındı. IUCN’in tehlike kategorisinde “CR” (çok tehlikede) olarak belirlenen Tülüşahlar, en fazla yapılaşma yapıldığı dönemde zarar gördüğü bildirildi.

“BÖLGELER TAHRİP EDİLİYOR”

Bazen bilmeden, bazen de bilinçli olarak tülüşahların tahrip edildiğini bildiren EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “Bitkinin bulunduğu bölgeler yeşil alan olarak bırakılsa, bitki yaşamaya devam edecek ve bulunduğu siteye de büyük değer katacaktır. Böylesine önemli endemik bir tür yok edilirken, daha sonra yerine peyzaj diye parayla kültür bitkisi alınıp dikilmektedir. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün Tür Koruma Eylem Planı kapsamında, bitkinin korunması için desteklenen Kuşadası Belediyesi’ne ait arazideki deneme parselinde, ADÜ Biyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Özkan EREN ve Doç. Dr. Yelda EMEK tarafından bilimsel çalışmalara devam edilmektedir. Tohumdan üretilmesi için yapılan çalışmalarda bu yıl fidelerin başarıyla çıktığı gözlenmiştir.” ifadelerini kullandı.

 TÜLÜŞAHIN TANITIMI YAPILACAK

Aynı zamanda Adnan Menderes Üniversitesi Biyoloji Bölümü ve Aydın Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa hazırladığı, EKODOSD’un da destek verdiği, TÜBİTAK Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destek programı kapsamında “Zenginliğe Farklı Bir Bakış, Endemik Bitkilerimiz ve Tülüşah’ın Hikayesi” projesi kapsamında, Tülüşah’ın tanıtım ve farkındalık çalışmalarının da sürdüğü belirtildi. Aydın Valiliği, Kuşadası Kaymakamlığı, Kuşadası Belediyesi’nin destek verdiği Tür Koruma Eylem Planı, Aydın Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü, ADÜ Biyoloji Bölümü, Yaylaköy Muhtarlığı ve EKODOSD işbirliğiyle de devam ettiği kaydedilirken, tülüşahın Mayıs ayının sonuna doğru boyunun 2 metreye ulaşacağı bildirildi. Öte yandan tülüşahın Yaylaköy’de, Güvercinada’da Doğal Botanik Park’ında ve İkiçeşmelik Lila Evler’in civarında görülebildiği ifade edildi.

ResimLink - Resim Yükle

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.