Turizmde doluluk oranı yüzleri güldürdü, hedef 1 milyon turist

Turizmde doluluk oranı yüzleri güldürdü, hedef 1 milyon turist

Son Güncelleme: Whatsapp

AYDIN’ın Didim ve Kuşadası İlçelerinde 2021 sezonu hızlı başladı. Temmuz ayı başlarında başlayan hareketlilik Kurban Bayramı tatiliyle tavan yaptı. Otellerde doluluk oranı şimdiden yüzde 90’ın üstüne çıkarken, bu sezon 1 milyon turist hedefleniyor.

Turizmde doluluk oranı yüzleri güldürdü, hedef 1 milyon turist
Turizmde doluluk oranı yüzleri güldürdü, hedef 1 milyon turist

Aydın’ın Didim ve Kuşadası İlçeleri geçen yıl pandemi dolayısıyla turizmde beklen rakamlara ulamadı. 2019 yılında 1,5 milyona yakın turisti ağırlayarak ekonomiye büyük katkı sağlayan turizm sektörü aynı başarıyı normalleşme sonrası 2021 yılında da 1 milyon turisti ağırlamayı hedefliyor. Otellerdeki doluluk oranı şimdiden Kurban Bayramı öncesi yüzde 90 doluluk oranına ulaşması turizm sektörünün yüzünü güldürdü. Sıcaklarla birlikte serinlemek için denize koşan vatandaşlar başta Altınkum plajı olmak üzere plajları tıklım tıklım doldu.   

“TURİZİM NOKTASINDA TÜRKİYE DÜNYANIN DUAYEN ÜLKESİDİR”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer ise yaptığı değerlendirmede, “2019 yılında bilindiği gibi Türkiye Dünya’nın en çok turist alan 6’ıncu ülkesiydi. 2020 yılı Mart ayından itibaren dünyada olduğu gibi Türkiye’de de pandemi turizm sektörünü olumsuz etkiledi. Turizm noktasında Türkiye dünyanın duayen bir ülkesidir. Adeta bir şampiyonlar ligi oyuncusu. Pandemi normalleşmesi kapsamında ve bakanlığımızın çalışması doğrultusunda turizmi yeniden örgütledik. Aydın’da biz tüm turizm tesislerimizi turizme adapte ettik. Güvenli turizm noktasında jenerik birer tesislere dönüştürdük. 2020 biraz sıkıntılı geçti. Ama 2020’nin getirdiği deneyim ve birikimle 2021 yılına daha iyi hazırlanma imkanı bulduk. Aydın’da yaz döneminde iyi bir başlangıca imza attık. Temmuz ayı itibariyle tesislerimizin birçoğunda yüzde 90’san ve üzerinde doluluk oranına ulaşmayı başardık. 2021 turizm sezonunu 2019 sezonuna çok yakın istatistiklerle tamamlayacağımızı düşünüyorum. Şu ana kadarki verilerde her şey çok olumlu gidiyor.”

HEDEF 1 MİLYON TURİST

Hedeflerinin 1 milyon turist olduğunu ifade eden Tuncer, “Temmuz ayından sonra Ağustos ve Eylül ayılarıyla birlikte Almanya, Rusya ve İngiltere’nin turizm trafiğine dahil olmasıyla kayda değer artışlar devam edecek. En son ekim ayına kadar Aydın’da doyurucu istatistiklerle başarılı bir sezon geçireceğimizi düşünüyorum.

2019 yılı en başarılı olduğumuz yıllardan birisidir. 2019 yılında Aydın’a 1,5 milyona yakın bir turist ziyaret etmişti. 2020 yılında tabiî ki bu rakam oldukça düştü. 2021 yılında ise bu performansla biz 1 milyon turist sayısını aşacağımızı düşünüyoruz. Hedefi 1 milyon olarak belirledik. Sektörle de bu noktada dayanışma halindeyiz.  Umarım bu hedefi tutturmayı başarırız. Turizm sektöründe moraller yerinde. İyi gidiyoruz ve çok mutluyuz. Turizm sektöründe moraller yerinde. İyi gidiyoruz ve çok mutluyuz” diye konuştu.

ResimLink - Resim Yükle

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.