Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Germencik’te incir hasatına katıldı

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Germencik’te incir hasatına katıldı

Türkiye Ziraat Odalar Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar Aydın’da incir hasadına katıldı. Ziraat Odası Başkanları ve çiftlilerle bir araya gelen Bayraktar, “Dünya’da taze incir üretiminin yaklaşık yüzde 24’ünü, kuru incirinde yaklaşık olarak yüzde 55’ini Türkiye üretiyor. Dünya incir ihracatıma baktığımızda Türkiye yüzde 53 ile birinci sırada ve dünyada en fazla ihracat yapan ülke konumunda. […]

ResimLink - Resim Yükle

Türkiye Ziraat Odalar Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar Aydın’da incir hasadına katıldı. Ziraat Odası Başkanları ve çiftlilerle bir araya gelen Bayraktar, “Dünya’da taze incir üretiminin yaklaşık yüzde 24’ünü, kuru incirinde yaklaşık olarak yüzde 55’ini Türkiye üretiyor. Dünya incir ihracatıma baktığımızda Türkiye yüzde 53 ile birinci sırada ve dünyada en fazla ihracat yapan ülke konumunda. 2010 yılında 255 bin ton civarında olan incir üretimimizin bu yıl 350 bin ton civarına gelmesini bekliyoruz” dedi.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Germencik’te incir haşatına katıldı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı şemsi Bayraktar, Aydın’ın Germencik İlçesinde incir hasadına katıldı. Bayraktar, Germencik Ziraat Odası’nı ziyaret ederek çiftçilerle bir araya geldi. Mursallı Mahallesinde incir kurutma seralarını ve incir bahçelerini de ziyaret eden Bayraktar’a Germencik Ziraat Odası Başkanı Şahabettin Çapakçıoğlu ve diğer ilçe Ziraat Odası başkanları eşlik etti. Mursallı Mahallesinde kahvede çiftçilerle de buluşan Bayraktar, çiftçilerin sorunlarını dinledi.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Germencik’te incir haşatına katıldı

Şemsi Bayraktar incir bahçesi ziyaretinde yaptığı konuşmasında; “İncir hasadının hem ülkemiz hemde bölgemiz için hayırlı olmasını diliyorum. İncir çok önemli bir ürünümüzdür. Türkiye’nin ekolojik üstünlüğe bağlı olarak üretim yaptığımız bir ürünümüzdür. Bunu zaten rakamlarda gösteriyor. Ege bölgesi gerçekten ekoloji anlamında incir üretimine çok müsait bir bölgedir. Dünya’da taze incir üretiminin yaklaşık yüzde 24’ünü, kuru incirinde yaklaşık olarak yüzde 55’ini Türkiye üretiyor. Dünya incir ihracatına baktığımızda Türkiye yüzde 53 ile birinci sırada ve dünyada en fazla ihracat yapan ülke konumunda. 2010 yılında 255 bin ton civarında olan incir üretimimizin bu yıl 350 bin ton civarına gelmesini bekliyoruz. Kuru incir rekoltesinin de 90 bin ton civarında olmasını bekliyoruz. İncir dünya ticaretinde de rakipsiz olduğumuz bir üründür. Ekolojik üstünlüğe bağlı olan ürünleri çok iyi korumamız lazım. Üretimini yaparken çok dikkatli olmamız lazım. Kalite ve standart çok önemli. İhracatımızda zaman zaman bize engel olan aflatoksin üreme anlamında da bazı tedbirler almamız lazım. Üreticimizin de bu manada eğitilmesi lazım” dedi.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Germencik’te incir haşatına katıldı

“ÜRETİCİ TMO’NUN KURU İNCİR ALMASINI İSTİYOR”

Bayraktar, “Toprak Mahsulleri Ofisi 2019 yılında üreticilerden kuru incir alımı yaptı. Yine fiyatların düşmesi haline Toprak Mahsulleri Ofisinin piyasaya girmesini ve incir alımı yapması üreticiler bizlerden talep ediyor. Biz bu incirin ihracatını gelende Avrupa Birliğine yapıyoruz. Bunu dikkatli alarak iyi tarım uygulamalara ve organik tarım uygulamalarına önem vermemiz gerekiyor. Bunla alakalı üretimlerin eğitilmesi gerekiyor.

Bölge üreticilerinin bir başka sıkıntısı da ihracatta ilk yükleme tarihi geç açıklanıyor. Bu geç açıklama üreticimizi çok mağdur ediyor. Bu açıklama tarihinin de bu manada kaldırılmasını üreticiler talep ediyor.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Germencik’te incir haşatına katıldı

İncir besin değeri açısından da fevkalade bir ürün. Çok kıymetli bir ürün. Bu ürünün lansmanını tanıtımını çok iyi yapmak zorundayız. Bu hem ülke insanımızın sağlıklı beslenmesi için önemli. Hemde ihracatımızın artması bakımından da çok önemlidir. Rakamlara baktığımızda 330 milyon dolarlık bir ihracat yaptığımızı görüyoruz. Önümüzdeki yıllarda bu rakamın artması tabi ki, mümkündür. Üreticilerimize bol bereketli bir hasat diliyorum” diye konuştu.

 

ResimLink - Resim Yükle ResimLink - Resim Yükle
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM