Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Uçakta Koronavirüs’e yakalanma riski nedir?

Uçakta Koronavirüs’e yakalanma riski nedir?

Bir çok insanın gerek tatil gerekse de iş seyahatleri gereği kullandığı bir ulaşım çeşidi olan havayolu koronavirüsün yayılması açısından risk teşkil ediyor mu? Aileniz ile çıkacağınız bir tatilde veya uçak ile gerçekleştireceğiniz bir iş seyahatinde uçakta koronavirüs kapma olasılığınız nedir?

Hiç lafı uzatmadan uçakta virüs kapmanın mümkün olduğunu belirtmek gerekiyor. Fakat bunun risk yüzdeliği sokaktaki ile karşılaştırıldığında nasıl bir oran ile karşılaşılabileceği tartışılması gereken bir konudur.

Her şeyden önce evvela bir seyahatin şuanda virüse yakalanma olasılığınızı arttıracağı bir gerçektir. Havayolu ile gerçekleştireceğiniz seyahatlerde onlarca yolcu ile kapalı bir alanda kalmanın sizleri endişelendirmesi gayet doğaldır. Bunun yanı sıra sadece uçakta kapalı kaldığınız için bu virüse yakalandığınızı düşünmek pek gerçekçi değildir.

Bir çok uzman uçaktaki kabin havasının belirli dakikalar ile 2-3 dakika aralığında temiz hava sirkülasyonu sağlanarak temizlenmesi sebebiyle uçakta virüse yakalanma riskinin düşük olduğu yönünde görüşlerini belirtiyorlar.

Ayrıca çoğu hava yolu şirketinin uçaklarında hastanelerdeki yoğun bakım ünitelerinde de kullanılan hassas verimli hava temizleyici filtreler bulunur. Tüm bu önlemlere rağmen uçakta virüse yakalanmamanız garanti değildir. Her an değişime uğrayan ve bilim insanlarını şoka uğratmaya devam eden Covid-19’un gelecek yıllarımızı nasıl etkileyeceği büyük bir muamma taşıyor.

Uluslararası seyahatler söz konusu olduğunda ise virüs bulaşma olasılığınız daha da arttığı benzer örnekler ile göz önüne seriliyor. Londra’da Vietnam’a seyahat eden bir yolcunun uçakta bulunan 15 kişiye virüs bulaştırdığı geçtiğimiz günlerde haberlerde yer aldı.

Özellikle 10 saati geçen uzun süreli uçuşlarda maske kullanımında sorun yaşanabileceği nedeniyle dikkatli olmakta fayda var gibi görülüyor.

Uçakla Seyahat Ederken Koronavirüsten Nasıl Korunabiliriz?

Eğer uçak ile seyahat etmek zorundaysanız koronavirüse karşı gerekli önlemleri sağlığınız için almanız gerekiyor. Bunun için yapılması gereken başlıca öneriler şu şekildedir:

Yolcu sayısı ve koltuk kapasitesi azaltılmış havayolu firmalarını veya uçuş seferlerini tercih edebilirsiniz.

Bazı havayolu şirketleri seyahat esnasında maske zorunluluğu getirmiyor. Maske gerektiren bir havayolu şirketini tercih edebilirsiniz.

Havaalanında ve uçakta maskenizi gerektiği şekilde takmaya özen gösteriniz.

Uçak tuvaleti gibi toplu kullanılan alanlardan mikropların kolaylıkla barınabileceğini göz önüne alarak mümkün olabildiğince uzak kalın.

El dezenfektanı kullanmayı unutmayın ve uçuş esnasında ellerinizi olabildiğince temiz tutmaya çalışın.

Bu arada, uçakla seyahat etmeye karar verirseniz, SARS-CoV-2’ye maruz kalma riskinizi azaltmak için dikkatlice plan yapın. Yolcular arasındaki boşluğu en üst düzeye çıkarmak için koltuk kapasitesi azaltılmış havayollarını veya uçuşları seçmeye çalışın. Maske gerektiren bir havayolu şirketi seçin ve havaalanında ve uçakta her zaman kendi maskenizi takın. Teknede yemek yemek veya içmek için maskenizi çıkarmaktan kaçının. Uçak tuvaletini kullanmaktan kaçının çünkü kapalı alan havada ve yüzeylerde daha fazla mikrop barındırabilir. Kendinizle başkaları arasında olabildiğince fazla mesafe bırakın. El dezenfektanı kullanın veya uçuşunuzdan önce ve uçuş sırasında ellerinizi mümkün olduğunca sık yıkayın.

Kaynak

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM