Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Ukrayna Girişte Sorulan Sorular

Ukrayna Girişte Sorulan Sorular

Ukrayna hükümeti ile Türkiye Hükümeti arasında son yıllarda ortak amaçlar ve çıkarlar noktasında yaşanılan bazı yakınlaşmalar neticesinde Türkiye vatandaşları Pasaport olmadan sadece yeni çipli kimlik kartları ile Ukrayna topraklarına girebiliyor. Bir çok Türk vatandaşının sadece yeni çipli kimlik kartı göstererek girebildiği Ukrayna’da bazen istenmeyen sorunlar da çıkabiliyor. Gerek Türk vatandaşlarının ingilizce bilmemesi gerek sınırda görev […]

ResimLink - Resim Yükle

Ukrayna hükümeti ile Türkiye Hükümeti arasında son yıllarda ortak amaçlar ve çıkarlar noktasında yaşanılan bazı yakınlaşmalar neticesinde Türkiye vatandaşları Pasaport olmadan sadece yeni çipli kimlik kartları ile Ukrayna topraklarına girebiliyor.

Bir çok Türk vatandaşının sadece yeni çipli kimlik kartı göstererek girebildiği Ukrayna’da bazen istenmeyen sorunlar da çıkabiliyor. Gerek Türk vatandaşlarının ingilizce bilmemesi gerek sınırda görev yapan memurların dil eksikliği nedeniyle bazı zorluklar yaşanabiliyor.

Ukrayna Girişte İstenen Belgeler Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti Kiev Başkonsolosluğu resmi internet sitesinde Ukrayna’ya gidecek olan Türk vatandaşlarının yanlarında bulundurması gerekli bazı belgelerin listesi yer almaktadır.

Ukrayna’da havaalanında indiğiniz anda sizi sınır güvenlikleri karşılayacaktır. Görevliye pasaportunuzu veya yeni çipli kimlik kartınızı gösterdiğinizde size çoğunlukla ülkeye ilk defa mı geldiğinizi soracaktır. Bu soruya cevabınız evet ise sizi farklı bir bölüme alarak bir süre beklemenizi isteyeceklerdir.

Daha sonra sizin ile birlikte bekleyen insanlar ile sorgu sırasının size gelmesini bekleyeceksiniz. Bu bekleyiş sizin ile birlikte giriş yapmaya ya çalışan insanların kalabalık olmasından veya sınırda görev yapan memurların işlerini ne derece hızlı yapıp yapmadıklarına göre saatler alabildiği gibi dakikalar içerisinde de hallolabilir.

Sorgulanmak için girdiğiniz odada size ilk soracakları soru bir çok yurtdışı ziyaretinde olduğu gibi ziyaret amacınızdır. “Niye Ukrayna’ya geldiniz” sorusuna ziyaret amacınıza göre cevap verebilirsiniz. Bunların yanı sıra eğer turist olarak ülkeye giriş yapıyorsanız sizden Gidiş-dönüş uçak biletlerinizin çıktılarını isteyeceklerdir.

Turist olarak gittiğiniz için kalacağınız süre boyunca sizin temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak yeterli miktarda paranın bulunup bulunmadığını sorgulayacaklardır.

“Seyahat için yeterli miktarda döviz bulundurulması/belgelenmesi (Hesaplama: Kalış süresine ilave 5 gün daha eklenir. Her gün için kişi başı günlük 50 ABD Doları bulundurulmalıdır. Örnek: Kişi Ukrayna’da 3 gün kalacak ise (3+5) x 50 Dolar = 400 Dolar tutarındaki paranın ibraz edilmesi gerekmektedir. Kredi kartı ibrazı kabul edilmemektedir.” Türk başkonsolosluğu resmi sitesinde yanınızda bulundurulması gereken para miktarı bu şekildedir. İnsani ve medeni bir şekilde hareket ederek davranışlarınızı saygı çerçevesinde gerçekleştirirseniz paranızın az olması görevli olan memurun da karakterine bağlı olarak önemini kaybedebilir.

“Ukrayna’ya geliş amacını belgeleyen evrak (İş, konferans, fuar, vb. amaçlı ziyaretler için davetiye; otelde kalınması halinde, otel ücretinin önceden ödendiğine dair otel rezervasyonu; arkadaş veya akrabanın yanında kalınması durumunda Ukrayna Devlet Göç İdaresince onaylanan davetiyenin aslı; turistik amaçlı ziyaretler için ücreti önceden ödenmiş otel rezervasyonu veya onaylı davetiye” Yine Türk başkonsolosluğu resmi sitesinde yer alan bilgilere göre çoğu Türk vatandaşının turist olarak gittiği göz önüne alındığında yanınıza kalacağınız gün boyunca konaklayacağınız otel, ev veya hostelin rezarvasyon çıktıları istenebilmektedir.

Tüm belgeleriniz tam olsa dahi eğer o anda görevli memur sizden hoşlanmamışsa veya sizin ülkesine girmeniz yönünde isteksiz bir tavır takınıyorsa sizi ülkesine almama yetkisine sahiptir. Bu konuda Türk mevki ve makamlarını aramanız veya yardım istemeniz herhangi bir değişiklik yaratmayacaktır çünkü orada görevli olan memurlar bu konuda tam yetkiye sahip olup bu konuda dış bir etki o ülkenin içişlerine karışmak olacaktır. Bunu da hiçbir ülke çıkarları doğrultusunda çoğunlukla yapmayı yeğlemeyecektir.

3-5 gün tatil için Ukrayna’yı tercih ediyorsanız, gelirken yanınızda yukarıda belirtilen evrakların bulunması önemlidir. Fakat bunların yanında sizin duruşunuz, tavırlarınız da önemlidir. Sizin ülkenize gelen bir yabancı ülke vatandaşınızın sizin polis veya memurunuza nasıl davranmasını istiyorsanız o şekilde davranmak sizin artınıza olacaktır. Ukrayna’ya giriş çıkış yapmak çok kolay olsa da bazı Türk vatandaşlarının kendini bilmez, cahilce davranışları yine aynı şekilde gereksiz milliyetçi dürtülere bürünmüş görevli Ukrayna sınır güvenlikleri ile birleşince bazen istenmeyen lüzumsuz durumlar yaşanabilmektedir.

ResimLink - Resim Yükle ResimLink - Resim Yükle
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM