Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Yeşil vatan için 30 kişilik tim kurdular

Yeşil vatan için 30 kişilik tim kurdular

Yeşil vatan için 30 kişilik tim kurdular

ResimLink - Resim Yükle

AYDIN’ın İncirliova İlçesinde orman yangınlarına karşı vatandaşlar teyakkuza geçti. Karagözler Mahallesinde traktör ve motosikletlerle 30 kişilik tim kuran vatandaşlar 24 saat vardiyalı nöbet tutuyor. Yabancıları bölgeye sokmayarak önlem alan vatandaşlar, vatan için nöbet tuttuklarını söyledi. 

Yeşil vatan için 30 kişilik tim kurdular
Yeşil vatan için 30 kişilik tim kurdular

Türkiye’nin birçok ilinde çok sayıda çıkan orman yangınları kırsal ve ormanlık bölgelerde yaşayan vatandaşları da olumsuz yönde etkiledi. İncirliova ve İzmir’in Tire İlçesi sınırları içerinde kalan çam ormanları Karagözler Mahallesi vatandaşları tarafından gözetim altına alındı. Vatandaşlar traktör, motosiklet, kazma, kürek, orak, testere ve benzeri aletlerle 30 kişilik tim kurdu. Oluşturulan tim nöbetleşe 24 saat ormanlık alanların giriş çıkışlarında olası yangınlara karşı koruma amaçlı nöbet tutuyor. Neredeyse günlük zamanlarının çoğunluğunu ormanlarda geçiren vatandaşlar, ormandaki kuru otları temizliyor, kuruyan ve yola sarkan dalları keserek olası yangına karşı önlem alıyor. Traktörlerin tankerleri ve su bidonları ise sürekli dolu olarak hazır bulunduruluyor. Vatandaşlar gözleri gibi korumaya çalıştıkları ormanda yangın çıkmaması için ellerinde gelen her şeyi yaptıkların ve bunun bir vatan nöbeti olduğunu bu nöbeti sonuna kadar tutacaklarını söylediler. İncirliova Belediyesi ise sık sık anons yaparak yangınlara karşı dikkatli olmaları konusunda vatandaşları uyarıyor.

Yeşil vatan için 30 kişilik tim kurdular
Yeşil vatan için 30 kişilik tim kurdular

“SONUNA KADAR NÖBET TUTACAĞIZ”

Karagözler Mahalle Muhtarı Mehmet Demiray, “Türkiye’de çıkan orman yangınları nedeniyle çok üzgünüz. Tarım ve Orman Bakanlığına elimizden geldiği kadar yardım etmeye çalışıyoruz. Köyümüzde nöbete başladık ve devam edeceğiz. Sınırlarımızda en çok ormanlık alan bize aittir.  Orman alanlarına yabancı kişiler geldiğinde tanımadığımız için ağaçlık bölgelere sokmuyoruz. Yangını önleyebilecek şekilde temizlik yapıyoruz. Yola yakın olan çam ağaçlarının dallarını keserek önlem almaya çalışıyoruz. Burada yaşayanların tamamı bu işe destek oluyor ama 30 kişilik bir ekip kurduk. Nöbetleşe göreve devam ediyoruz. Tankerlerimizi doldurduk çapa, kürek ve kazma şeklinde hazır olarak beklemekteyiz. Yangına karşı teyakkuz halindeyiz. İnşallah buralara da bir şey olmaz” dedi.

Yeşil vatan için 30 kişilik tim kurdular
Yeşil vatan için 30 kişilik tim kurdular

“HER ŞEYDEN HABERİM OLUR”

Ormanlarda ağaç kesim işleri ile uğraşan Yakup Dirik, “87 yılından beri orman işlerinde çalışıyorum. Ormanda herhangi bir duman dahi görsem anında bilgili yerlere ulaştırıyorum. Kendimde müdahalede bulunduğum zamanlar oluyor. Sürekli ormandayım her şeyden haberim oluyor. Herkesin ormanlarımız için daha duyarlı olmasını istiyorum. Tüyü bitmemiş çocuğun hakkı var bu ormanlarda. Kimsenin bu ormanları yakmasına asla izin vermeyiz” diye konuştu.

“BU BİR VATAN GÖREVİDİR”

Vatandaşlardan Mehmet Varol, “Biz köylü olarak çok üzgünüz. Türkiye’nin neresinde ormanlar yanarsa yansın bizim ciğerlerimiz gidiyor. Köylü olarak komple teyakkuz halindeyiz. Gece gündüz nöbetleşe köyümüz sınırları içindeki ormanlık alanda devriye geziyoruz. Bu şekilde ormanlarımızı korumaya devam ediyoruz. Bununda bir vatan görevi olduğunu düşünüyoruz. Bu vatan görevini ormanda ve her nerede olursa olsun bu görevi yapmaya her zaman hazırız. Köy halkımızda bu konuda çok duyarlıdır. İnşallah böyle bir şey yaşamayız” şeklinde konuştu.

“ERKEN MÜDAHALE İÇİN BURADAYIZ”

Musa Çevik, “Bende bu köyün gençlerindenim. Bizde gençler olarak yangına erken müdahale için buradayız. Devletimize bu konuda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Tabi bizler ne kadar müdahale edecek olsakta bir noktadan sonra bizim kontrolümüz dışına çıkıyor. Tarım ve Orman Bakanlığından da gerekli tedbirleri bekliyoruz.”

ResimLink - Resim Yükle ResimLink - Resim Yükle
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM