Yusuf Kamil 3,5 yıl sonra ayağına kavuştu

Yusuf Kamil 3,5 yıl sonra ayağına kavuştu

Son Güncelleme: Whatsapp

Aydın’ın Nazilli İlçesinde doğuştan kaval kemiği yokluğu olarak bilinen ‘ibial hemimelia’ hastası olan ve 6 aylıkken ameliyatla fibula kemiği kaval kemiği yerine konulan 3,5 yaşındaki Yusuf Kamil Göl, yürüyebilmesi için  gerekli olan 6’ncı ameliyatını olduktan sonra sağlığına kavuştu.

Yusuf Kamil 3,5 yıl sonra ayağına kavuştu
Yusuf Kamil 3,5 yıl sonra ayağına kavuştu

Nazilli’de bir okulda ücretli öğretmenlik yapan Sinan Göl ve ev hanımı Hatice Göl’ün ilk çocuğu Yusuf Kamil, milyonda bir görülen ‘tibial hemimelia’ (doğuştan kaval kemiği yokluğu) hastası olarak dünyaya geldi. Minik Yusuf Kamil’in sağ bacağındaki sorunun tedavisi için ailesi doktorlara gitti ancak bir sonuç alamadı. Baba Sinan Göl, oğlunun tedavisi için İstanbul’daki özel bir hastanede çalışan Uzman Doktor Cengiz Çabukoğlu ile iletişime geçti. Doktor Çabukoğlu da tedavinin uzun süreceği ve sabırlı olunması gerektiğini aileye anlatarak tedaviye başladı. Çocuğun ilk ameliyatı, 28 Haziran 2018’de henüz 6 aylık bebekken gerçekleştirildi. Ameliyatla fibula kemiği, kaval kemiğinin yerine konularak ayağından alınan kıkırdakla protez dirsek yapıldı. Ardından da haftanın 2 günü fizik tedaviye başladı. Ameliyatın ardından gerçekleşen yoğun tedaviler sonunda minik Yusuf Kamil, ilk kez 1.5 yaşında yürüdü. Şu an3,5 yaşında olan, sağ bacağı sol bacağına göre 5 santimetre kısa olan ve özel ayakkabı sayesinde yürüyebilen Yusuf Kamil’in tedavi süreci kapsamında, doktorlar kemik uzatma ameliyatı olması gerektiğini söyledi. İstanbul Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görev yapan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Cengiz Çabukoğlu, yapılacak 6’ncı ameliyat için Göl ailesinden 15 bin TL istedi. Baba Göl’ün ameliyatı karşılayacak gücü olmamasından dolayı Nazilli Bedensel Engelliler Dernek Başkanı Tayfun Yazıcı’dan (NAZENDER) yardım istedi.

Yusuf Kamil 3,5 yıl sonra ayağına kavuştu
Yusuf Kamil 3,5 yıl sonra ayağına kavuştu

“KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE HAYATA TUTUNACAK”

NAZENDER Başkanı Tayfun Yazıcı aileden gelen yardım talebi üzerine hayırsever iş insanlarından ameliyat için gerekli olan parayı toplayıp aileye teslim etti. Geçtiğimiz gün İstanbul’a götürülen Yusuf Kamil’in daha önceki ameliyatlarda birleşmeyen kemiğinin arasına platin takıldı. Ameliyat sonrası Hayırsever bir vatandaşın Yusuf Kamil için hediye verdiği tableti teslim etmek için aileyi ziyaret eden Yazı yaptığı açıklamada; “Nazilli duyarlı insanların yaşadığı bir yer halkımız ile el ele verdiği sürece tüm engelleri aşarız. Bu süreçte bize destek veren iş İnsanlarına ve esnaflarımıza teşekkür ederim. İnşallah Yusuf Kamil kendi ayakları üzerinde hayata tutunabilecek. Bunu başaracağına inanıyorum. Çünkü o çok güçlü bir çocuk hayat dolu” dedi. Baba Sinan Göl ile anne Hatice Göl’de çocuklarının tedavisi için seferber olan NAZENDE Başkanı Yazıcı ve ameliyatı gerçekleştiren İstanbul Okan Üniversitesi öğretim üyesi Doktor Cengiz Çabukoğlu’na teşekkür etti.

ResimLink - Resim Yükle

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.