Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

35 yıldır tek geçim kaynakları midye

35 yıldır tek geçim kaynakları midye


AYDIN’ın İncirliova İlçesine 1985 yılında İzmir’den göç eden evli ve 7 çocuk babası Mehmet Yabalak (61), midyecilik yaparak hem ailesinin geçimini sağladı hemde çocuklarına bu işi öğreterek meslek sahibi yaptı.Mehmet Yabalak 1985 yılında Mardin’den göç ederek İzmir’e yerleşti. Burada bir süre inşaatlarda çalışan Yabalak, eşinin babasının midye işi yapması nedeniyle merak edip işi öğrendi. İzmir’de öğrendiği midye işini aynı yıl göç ettiği İncirliova’da devam ettirdi. Yıllarca midye satarak ailesinin geçimini sağlarken, kendi ödediği sigortadan da emekliye ayrıldı. 1’i kız 7 çocuk babası Yabalak, midye işini tüm çocuklarına öğretti. En büyükleri Bursa’da midye işiyle uğraşırken, diğer çocukları İncirliova’da bu işi sürdürüyor. Aile bireyleri hep birlikte evde hazırladıkları midyeleri 3 noktada açtıkları tezgahlarda satış yapıyor. Günlük yaklaşık 13 saat çalışan aile bireyleri kazançlarıyla 10 kişinin geçimini sağlıyor. Baba Mehmet Yabalak (61), “Mardin’den İzmir’e göç ettik. İlk zamanlar inşaatlarda çalıştım. Eşimin babası midye işi yapıyorlardı. Bende onlardan öğrenerek yapmaya başladım ve aynı yıl İncirliova İlçesine taşındık. Oğlanların hepsine bu işi öğrettim. Onlarda bir meslek sahibi oldu ve geçimlerini sağlıyorlar” dedi.

35 yıldır tek geçim kaynakları midye
35 yıldır tek geçim kaynakları midye


“GÖZÜMÜZÜ MİDYE İLE AÇTIK”
Ailenin 3. Çocuğu olan Ali Yabalak (35), “Gözümüzü baba mesleği olan midye ile açtık. Babamızın başlattığı midye işini sürdürmeye devam ediyoruz. Ailecek iyi güzel ve lezzetli bir şekilde yapmaya çalışıyoruz. En büyük abim Bursa’da bu işi yapıyor. Diğer kardeşlerimde İncirliova’da birlikte yapıyoruz. Midyeler İstanbul, Bursa ve Bandırma’dan bize geliyor. Soğuk havada muhafaza ediyoruz. Günlük olarak taze bir şekilde yapıyoruz. Midye tüketiciye gelene kadar 9 elden geçiyor. Tane hesabı satıyoruz. Üç boydan oluşuyor. En küçük olan 75 kuruş, orada boy olan 1 lira ve en büyük olanda 1,50’tan satıyoruz. Günlük ortalama İncirliova genelinde 4 bine yakın midye satıyoruz.”

35 yıldır tek geçim kaynakları midye
35 yıldır tek geçim kaynakları midye


“13 SAAT ÇALIŞIYORUZ”
Her gün ara vermeden bayram seyran demeden bu işi sürdürdüklerini belirten Yabalak, “ İlkokul mezunuyum. Elimizde başka meslek olmadığı için babamızdan öğrendiğimiz midye işini sürdürüyoruz. Şu an 4 yıllık üniversiteyi tamamlayışta iş bulamayanlar var. 11.00’da başladığımız işi duruma göre 01:00’a kadar günlük 13 saatten fazla çalışmaktayız. Midyeden burada 10 kişi geçimini sağlıyor. Ailecek tek geçim kaynağımız midyedir. Zor şartlarda yapıyoruz ama işimizi zevkle, keyifle sevgimizi içine katarak yapıyoruz. Aydın’da yaklaşık bu işi yapan 10 midyeci var bunlardan birisi biziz. Midyeyi en iyi yapanlardan biri olduğumuza inanıyorum” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM