ADÜ Başhekimi Öncü; Aydın Türkiye’nin Batısında aydın bir şehir

ADÜ Başhekimi Öncü; Aydın Türkiye’nin Batısında aydın bir şehir

Son Güncelleme: Whatsapp

Aydın Adnan Menderes Üniversite Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Serkan Öncü, “Aydın’da pandemi dönemini tüm personeli ile başarılı bir şekilde atlatan hastanemize ait olumlu verilerden hiçbir alıntı yapılmaksızın yalnız eleştirel detayların cımbız ile çekilir gibi çekilerek yanlı bir şekilde yansıması hem hastanemize, hem emeklerimize, hem de Aydın’a zarar vermektedir. Aydın Türkiye’nin Batısında aydın bir şehirdir” dedi.

Prof. Dr. Serkan Öncü medyada çıkan olumsuz haberler üzerine yaptığı yazılı açıklamasında, “Bazı haber kaynaklarında ADÜ Hastanesinde toplu istifalar yaşandığı ve benim bunun gerekçesi olarak ‘kentin fiziki yapısı ve yerel yönetim hizmetlerindeki yetersizlikleri’ gösterdiğim iddia edilmektedir. Bu haberler kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.

Yerel medya kuruluşu yazarıyla bir röportaj gerçekleştirildi. Gündemi hastanedeki olumlu gelişmeler ve hikâyesi ile hastanenin güncel durumu olan röportajda tüm sağlık personelimizin desteği ile başarı ile göğüslenen pandemi süreci, pandemiye rağmen hastanenin mali yapısındaki olumlu gelişmeler, hastanede hizmete açılan ve açılacak olan alanlar gibi güncel konularda ortaya konulmuş olan çaba ve emek yer aldı.  Gazetecinin sorusu üzerine, hastanemizden ayrılan akademik personeller ve gerekçeleri hakkında konuşulmuştur. Hastaneden ayrılan hocalarımıza dair herhangi bir sayı verilmeden, hocalarımızın büyük çoğunluğunun kurumumuzdan emekli olarak (bir kısmı yaş haddinden) ayrıldıkları ifade edildi. Kurumumuzdan ayrılan hocalarımızın temel ayrılma gerekçelerinin ekonomik nedenler olduğu belirtilmişti. 

Hocalarımızın bir kamu kuruluşu olan hastanemizde kazanabildikleri ücretlerin sınırlı olduğu, ülkemizde de benzer şekilde birçok hekim öğretim üyesinin emekliliğe hak kazandıktan sonra benzer yolu tercih ettikleri örneklerle anlatılmıştır. Elbette ki farklı kaygılarla ayrılan hekim arkadaşlarımızın da olduğu, fakat bunun çok küçük bir azınlık olduğu bilgisi verilmiştir.

 Bu soru başlığı altında iddia edildiği üzere ‘istifaların şehirden kaynaklandığına’ dair herhangi bir açıklama ya da ima söz konusu bile olmamıştır. Hatta röportajın yer aldığı yazının bir bölümünde, tarafımca ifade edilmiş olan ‘şehir olarak Aydın Türkiye’nin Batısında aydın bir şehir. Türkiye’nin büyükşehirlerinden uzak olmayan buraya Türkiye’nin en değerli profesörleri ve ümit vadeden hocaları gelir’ sözleri ile yaşamakta olduğumuz şehir ve bölge ile ilgili olumlu görüşlerim net olarak belirtilmiştir.”

“18 YILDIR AYDIN’DA YAŞAN BİREY OLARAK, BU ŞEHİR EN İYİSİNİ HAK EDİYOR”

Öncü, “Aydın ilinin konumu, tarihi ve doğal dokusu ile bir çekim alanı olduğu tarafımca dile getirilmiş olup hem üniversite hem de şehir olarak ciddi bir potansiyelin olduğu ve buna bağlı olarak atılımlara ihtiyaç duyduğumuzu bir akademisyen ve Aydın’da yaşamakta olan bir birey olarak ifade ettim.

Röportajda şehir ile ilgili gözlemlemiş olduğum ve beyan ettiğim eksiklikler ve eleştirilerin arkasındayım, fakat bu durum tarafımca asla akademisyenlerin temel ayrılış gerekçesi olarak beyan edilmemiştir. Diğer yandan röportajda hiçbir kurum, yönetim, kişi ismi zikredilmemiş olup siyasi bir mesaj verilmemiştir. Görüşüm şudur ki üniversite ve şehrin gelişmişlik düzeyi paralellik gösterir ve bu ayaklardan birinin aksaması diğerini de olumsuz olarak etkilemektedir.

Aydın ilinde pandemi dönemini tüm personeli ile başarılı bir şekilde atlatan hastanemize ait olumlu verilerden hiçbir alıntı yapılmaksızın yalnız eleştirel detayların cımbız ile çekilir gibi çekilerek yanlı bir şekilde servis edilmiş olmasını bir medya kazası olarak kabul etmek istesem de bu yaklaşım hem hastanemize, hem emeklerimize, hem de Aydın’a zarar vermektedir. Yaklaşık 18 yıldır kendi isteği ile Aydın’da yaşayan bir birey olarak belirtmek isterim ki bu şehir ve üniversite en iyisini hak ediyor” dedi.

ResimLink - Resim Yükle

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.