Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Aydın Büyükşehir’den kovan desteği

Aydın Büyükşehir’den kovan desteği

ResimLink - Resim Yükle

AYDIN Büyükşehir Belediyesi arıcılılık yaparak geçimini sağlayan üreticilere arı kovanı desteğinde bulunuyor.

Aydın Büyükşehir’den kovan desteği
Aydın Büyükşehir’den kovan desteği

Aydın Büyükşehir Belediyesi, arıcılık yapan küçük işletme sahibi arıcıları arı kovanı hibe ederek destek veriyor. 100 kovanın altında kovanı olan arıcılara dağıtılan kovanlar üreticleride oldukça mutlu etti. Yaz döneminde çıkan orman yangınlarda en zarar görenler arasında olduklarını söyleyen arıcılar yangında çok sayıda arı kovanının yandığını ifade ederek hibe dilen kovanların kendileri için en büyük destek olduğuna vurgu yaptı.

“ÇİFTÇİMİZE VE ÜRETİME KATKIDA BULUNUYORUZ”

Dağıtımlara katılan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanvekili Barış Altıntaş ise “Kuraklık ve bölgemizde yaşanan yangınlardan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun projelerinden birisi olan arıcılara kovan desteği veriyoruz. arıcılara bir nebze olsun destek olalım amacıyla böyle bir destek vermeyi uygun gördük” dedi.

“YENİ DAĞITILAN KOVANLAR DAHA SAĞLAM”

5 yıldır Bozdoğan ilçesinde arıcılık yapan ve 40 kovanı bulunan Müjdat Kaya, “Nereden verim alabileceksem oraya gidiyorum. Bu yıl yaz aylarında yaşanan yangınlardan dolayı Muğla tarafına gidemeyeceğiz ve arıcılığı Aydın’da yapacağım. Benim kovanların ahşap olduğu için yağmur yağdığında zarar görüyor. Dağıtılan kovanların altı plastik olduğu için daha sağlam. Bu kovanlarla birlikte bu yılın daha kazançlı olacağını umuyorum. Özlem Başkanımıza çok saygılar ve sevgiler sunuyoruz, arıcıların hep yanında oldu” ifadelerini kullandı.

“KOVANLAR ÇOK GÜZEL”

Abdülkadir Sakallı ise, “Yarı gezgincilik şeklinde arıcılık yapıyoruz. İki yıldır yaşanan kuraklıktan dolayı sıkıntılarımız çoğaldı, maliyetlerimiz yükseldi. Bu kuraklık zamanında bize çok katkısı ve yardımı olur. Kovanlar gezginci arıcılık için ideal. Alttan havalandırmalı ve önden polen tuzaklı. Doğadaki polenin israf olmaması adına, arıların iyi kışlaması adına güzel bir kovan. Bu kovanlar sayesinde polenler heba olmayacak ve kazancımızı artıracak. Zaten polenler de arı sütünün ham maddesi. Yani kovanlarımız çok güzel, beğendim. Arılar kuraklık olmadığı sürece çalışırlar. Onların aradığı çiçek, nektar ve polen. Sadece bunları istiyorlar. Arılar çok çalışkan hayvanlardır. İki yıldır kuraklık yüzünden verim alamıyoruz. Başkanımız Özlem Çerçioğlu’na bize yapmış olduğu bu katkıdan dolayı çok teşekkür ederim, faydalı olacağına inanıyorum. Bu kovanlar bizim için can suyu olur” dedi.

“BÜYÜKŞEHİR BİZLERİ UNUTMADIĞINI GÖSTERDİ”

Necdet Karadeniz’de, Arıcılık ilk başlangıçta masraflı bir iş kovan sıkıntı oluyor. Bu destekten çok memnun olduk. Çiftçilikte piyasa durgun arıcılık yapalım dedik. Ayakta durmak için mücadele ederken Büyükşehir Belediyesi’nin bu desteklemeyi yapması unutulmadığımızı gösterdi. Çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM