Aydın Çam Fıstığı Coğrafi İşaret aldı, künarın kilosu 600 liraya çıktı

Aydın Çam Fıstığı Coğrafi İşaret aldı, künarın kilosu 600 liraya çıktı

Aydın Çam Fıstığı Coğrafi İşaret aldı, künarın kilosu 600 liraya çıktı
Son Güncelleme: Whatsapp

TÜRKİYE’de 540 ton çam fıstığının yüzde 50’sinin Aydın’ın Koçarlı İlçesinde üretildiği Aydın Çam Fıstığı Coğrafi İşaret aldı. 5 ülkeye 30 milyon dolar ihracatın yapıldığı ilçe alınan Coğrafi İşaret’ten oldukça mutlu. Altın değerinde olan künarın kilosu ise 600 liraya kadar çıktı.

Aydın Çam Fıstığı Coğrafi İşaret aldı, künarın kilosu 600 liraya çıktı
Aydın Çam Fıstığı Coğrafi İşaret aldı, künarın kilosu 600 liraya çıktı

Aydın Ticaret Borsası tarafından 19 Haziran 2019’de C2019/071 başvurusu numarası ile müracaatı yapılarak koruma altına alınan “Aydın Çam Fıstığı” Türk Patent ve Marka Kurumu, ilgili kurumlar nezdinde incelenmesinin ardından coğrafi işaret başvurusu, 1 Nisan’da Türk Patent Kurumu Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni’nde yayımlandı. Ürünlerinin Çoğrafi İşaret almasına en çok sevinen ise Koçarlı İlçesi oldu. İlçede 11’i orman mahallesi olmak üzere 30 mahalle geçimini çam fıstığından sağlıyor. 24 bin nüfuslu ilçesinin yüzde 30’unun geçim kaynağı haline gelen çam fıstığı ülke ekonomisine de büyük katkı sağlıyor. İlçede 2014 yılında 1 milyon 200 bin lira devlet desteği alarak 4 bin metrekare kapalı alanda modern bir fabrika kuran Serkan Karatosun, yılda işlediği 350 ton çam fıstığı içi olan künarı Almanya, İtalya, Fransa, Portekiz ve İspanya olmak üzere 5 ülkeye ihracat yaparak 30 milyon dolarlık ihracat yapıyor. Türkiye’de üretilen 540 ton çam fıstığının yüzde 50’sini üreten Koçarlı halkı alınan Coğrafi İşaretin ürünlerini dahada değerli hale getireceğini düşünürken, künarın kilosu ise 600 liraya kadar çıktı.     

Aydın Çam Fıstığı Coğrafi İşaret aldı, künarın kilosu 600 liraya çıktı
Aydın Çam Fıstığı Coğrafi İşaret aldı, künarın kilosu 600 liraya çıktı

“BELEDİYE BAŞKANI OLARAK GURURUNU YAŞIYORUM”

Koçarlı Belediye Başkanı AK Parti’li Nedim Kaplan, “Çoğrafi İşaret Patent başvurusu sonuçlandı. Aydın Ticaret Borsası Aydın Valisi ve AK Parti Aydın Milletvekillerinin yakınen takip etti. 4 yıldan beride üzerinde çalışılıyordu. Coğrafi İşaret meselesinin çözülmüş olmanın mutluluğunu Koçarlı Belediye Başkanı sıfatıyla yaşıyorum. Bu ürün Aydın’ın Koçarlı üzerinden tanıtımına çok ciddi katkı sunuyor. Öyle bir ürün ki bu adeta altın değerindedir. Dünyanın en kaliteli çam fıstığı burada yetişir. Bu ürünün sadece meyvesi değil, bütün buradan çıkan atıl ürünlerin hepsi değerlendiriliyor. Kabuğunun kalorisi yüksek ısınmada kullanılıyor. Ana ürün çam fıstığı tali ürünlerde yakacak olarak diğer sektörlerde kullanılmaktadır. Koçarlı’nın adını çam fıstığının adını direk pilav ve dolmalar içerisinde tüketilmesiyle anarken, son dönemde ilçemizde yapılan pidelerde kullanılmaktadır. Geçmişte geleneksel hale gelmiş festivallerimizi inşallah tekrar yaparız hem halkımız kaynaşır hemde dışarıdan insanlar gelir. Çam fıstığı başta olmak üzere incir, zeytin, zeytinyağ, pamuk ve diğer ürünlerini tanıtma fırsatı buluruz.”

“DAHA İYİ OLACAĞINA İNANIYORUZ”

Fabrika sahibi Serkan Karatosun ise, “Daha önce kırsal mahallede yapıyorduk bu işi. 2014 yılında Koçarlı’da yeni tesisimizi devlet desteği alarak modern makineler alarak yaptık. Şu an 5 ülkeye ihracat yapıyoruz. Amacımız dahada fazlalaştırmak. Şu an yıllık ihracatımız yaklaşık 30 milyon dolardır. Şimdi ise Çam Fıstığı Coğrafi İşareti’nin Aydın adına alındığından çok memnunuz. Burada ihracatın daha da artacağını düşünüyoruz. Üreticilerimizde çam fıstığı daha değerinde Aydın Koçarlı ürünü olarak daha iyi olacağına eminiz” dedi.

Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur ise yaptığı yazılı açıklamasında, ”Bölgemizin marka değerini arttırmak, tarımsal ürünlerimizin ulusal ve uluslararası pazarda hak ettiği değeri bulması adına Avrupa Birliği coğrafi işaret çalışmalarına başlayacağız. Aydın Çam Fıstığı coğrafi işaret başvuru sürecinde emeği geçen herkese teşekkür ederiz “dedi.

ResimLink - Resim Yükle

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.