Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Aydın da 10 bin fidan toprakla buluştu

Aydın da 10 bin fidan toprakla buluştu

AYDIN’da 10 bin fidan yapılan törenle 17 ilçede saat 11;11’de eş zamanlı olarak toprakla buluştu. Söke İlçesinde ise Eylül ayında yanan Ovacık Mevkiinde öğrenci ve askerlerinde katılımıyla fidan dikimi yapıldı.

Milli Ağaçlandırma günü dolayısıyla Türkiye’de 81 ilde olduğu gibi Aydın’da da ‘Haydi Aydın Fidan Dikmeye’ töreni Söke’nin Ağaçlı Mahallesi Ovacık Mevkiinde tören yapıldı. Burada yapılan törene Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, Söke Kaymakamı Soner Zeybek, daire müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 29 Eylül günü yanan ormanlık alanda yapılan fidan dikim töreni ile birlikte 17 ilçede eş zamanlı olarak kara selvi ve kızılçam çoğunluklu olamak üzere 10 bin fidan toprakla buluştu.

Aydın da 10 bin fidan toprakla buluştu
Aydın da 10 bin fidan toprakla buluştu

“YANAN HİÇ BİR ALAN BAŞKA AMAÇ İÇİN KULLANILMAYACAKTIR”

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy fidan dikim töreninde yaptığı konuşmasında, “Bilindiği üzere burası çıkan yangında zarar gören bir orman alanımızdı. Orman Genel Müdürlüğü ve Tarım ve Orman Bakanlığımızın Koordinasyonunda öncelikle yanan orman alanlarının ağaçlandırılması konusunda geçmişte olduğu gibi bugünde hassasiyet göstermektedir. Yanan hiçbir alan başka bir amaç için kullanılması söz konusu edilmeyecektir. Bütün alanlar ağaçlandırarak yine orman haline dönüştürülecektir. Türkiye Orman varlıklarına baktığımızda yüz ölçümünün yüzde 28’ini ormanlar oluşturmaktadır. Aydın’a baktığımızda da bu olan yüz ölçümünün yüzde 40’ına isabet etmektedir. Aydın Orman varlığı bakımından oldukça zengin bir ildir. Bu zenginliğimizi daha iyi bir noktaya taşıyabilmek için mevcut ormanlarımızı korumak ve yeni orman alanları üretmek adına bu tür faaliyetlerimize bundan sonrada devam edeceğiz. İhtiyaç duyduğumuz oksijeni ağaçlardan sağlıyoruz. Ağaçların önemini farklı bir boyuta taşımak ve özellikle gençlerimizin bu alandaki hassasiyetlerini daha üst noktalara taşımak zorundayız. Bugün Aydın genelinde 303 hektarlık ormanlık alan yangınlardan zarar gördü. Ama hemen teşkilatımız bunlarla ilgili çalışmayı başlattı. Hızlı bir şekilde buraları yeniden ağaçlandırmak için bütün kurum ve kuruluşlarımızla iş birliği içerisinde bu çalışmaları devam ediyoruz. Küçük bir dalgınlık ve dikkatsizlik bazen büyük yangınlara neden olabiliyor. Bu bakımdan vatandaşlarımızın daha duyarlı ve dikkatli olması orman yangınları ile mücadelede bize en önemli katkıdır.”

Aydın da 10 bin fidan toprakla buluştu
Aydın da 10 bin fidan toprakla buluştu

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ovacık

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM