Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Aydın’da sezonun ilk kuru inciri 350 TL’den alındı

Aydın’da sezonun ilk kuru inciri 350 TL’den alındı

Aydın Ticaret Borsası’nca (ATB) sezonun ilk kuru inciri, temsili olarak 350 TL’den alındı. Aydın Valisi Yakup Canbolat, “2023 yılı rekoltemiz ise 70 bin 174 ton olarak tahmin edilmiştir. 2023 yılının ilk 6 ayında 22 bin 418 ton incir ihracatı yapılmıştır. Sezonun ilk kuru inciri temsili olarak kilosu 350 TL olarak belirledik” dedi. Sezonun ilk kuru […]

ResimLink - Resim Yükle

Aydın Ticaret Borsası’nca (ATB) sezonun ilk kuru inciri, temsili olarak 350 TL’den alındı. Aydın Valisi Yakup Canbolat, “2023 yılı rekoltemiz ise 70 bin 174 ton olarak tahmin edilmiştir. 2023 yılının ilk 6 ayında 22 bin 418 ton incir ihracatı yapılmıştır. Sezonun ilk kuru inciri temsili olarak kilosu 350 TL olarak belirledik” dedi.

Aydın’da sezonun ilk kuru inciri 350 TL’den alındı

Sezonun ilk kuru inciri, Aydın Ticaret Borsası’nca yapılan törenle teslim alındı. 9 üreticinin 101 kilo kuru incir teslim ettiği Ticaret Borsası, ürünü temsili olarak 350 TL’den aldı. Aydın Ticaret Borsası Toplantı Salonu’nda yapılan incir alımına Aydın Valisi Yakup Canpolat, ATB Başkanı Fevzi Çondur, Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Öktem ile incir üreticileri katıldı.

Aydın’da sezonun ilk kuru inciri 350 TL’den alındı

“6 AYDA 350 BİN TON İHRACAT GERÇEKLEŞTİ”

Toplantıda konuşma yapan Aydın Valisi Yakup Canbolat, “Her dinde kutsal meyve olarak bilinen incir insanlar tarafından da rağbet görmektedir. Dünyanın ve ülkemizin en kaliteli kuru inciri toprak yapısı ve ikliminden dolayı Aydın ve ilçelerinde yetişmektedir. İlimiz incir üretiminde dünyada ve Türkiye’de birinci sitede yer almaktadır. Üretilen incirlerin büyük bir kısmı kuru incir olarak ihraç edilmektedir. İlimizde 57 bin hektarın üzerinde incir üretim alanı bulunmaktadır. İncir ağacı varlığımız ise 12 milyonun üzerindedir. İncir ilimizin AB tescilli ilk coğrafi işaret almış bir ürünüdür. 2023 yılı rekoltemiz ise 70 bin 174 ton olarak tahmin edilmiştir. 2023 yılının ilk 6 ayında 22 bin 418 ton incir ihracatı yapılmıştır. Kuru incirin yeni sezonda sembolik fiyatını ise 350 TL olarak belirledik” dedi.

Aydın’da sezonun ilk kuru inciri 350 TL’den alındı

Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur ise, “Geçen yıl Türkiye’de 84 bin ton incir tescillendi. Bunun 75 bin tonu Aydın’da üretildi. 67 bin tonu ihracata gitti. Bu sezonda iyi bir rekolte bekliyoruz. Sezonumuz tüm üreticilerimize hayırlı olsun” diye konuştu.

ResimLink - Resim Yükle ResimLink - Resim Yükle
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM