Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Aydınlı arıcılara uygun fiyata 75 ton besleme şekeri dağıtıldı

Aydınlı arıcılara uygun fiyata 75 ton besleme şekeri dağıtıldı

TÜRKİYE Tarım, Hayvancılık ve Arıcılık Federasyonu (TAHAP) Aydın dahil 16 ilde üyelerine piyasada 320 lira olan arı besleme şekerini 212 liradan karsız olarak dağıtıyor. Aydın’da 115 arıcıya 75 ton şeker dağıtımı yapıldı.

Aydınlı arıcılara uygun fiyata 75 ton besleme şekeri dağıtıldı
Aydınlı arıcılara uygun fiyata 75 ton besleme şekeri dağıtıldı

Türkiye Tarım, Hayvancılık ve Arıcılık Federasyonu (TAHAP) Türkiye genelinde arıcılık yapan üreticilerine piyasada 320 liradan satılan besleme şekerini 212 liradan dağıttı. 16 ilde bugün başlanılan dağıtımda Aydın’da 115 arıcıya 75 ton şeker ASTİS Organize Sanayi Bölgesinde dağıtıldı. Çuvalında 100 lira kar eden arıcılar oldukça mutlu olurken, dağıtımların gelecek aylarda da devam edeceği belirtildi.

“10 ÇUVAL ALDIM”

Arıcılık yapan Musa Çelik, “Bozdoğan’da 24 yaşından beri arıclık yaparak geçimimi sağlamaktayım. Bizim arıları beslemek için ilkbaharda kullandığımız şekerin çuvalı dün için toptancıda 320 liraydı. TAHAP üyesi olarak 10 çuval şeker aldım. Mart ve Nisan aylarında arıları beslemek için şurup olarak vereceğim. Çok karım var 10 çuval şekerde” dedi.

Aydınlı arıcılara uygun fiyata 75 ton besleme şekeri dağıtıldı
Aydınlı arıcılara uygun fiyata 75 ton besleme şekeri dağıtıldı

“KARSIZ DİREK ÜRETİCİYE DAĞITIYORUZ”

TAHAP Başkanı Mustafa Sarıoğlu, “Aydın’a şu an inmekte olan ve yolda gelenlerle birlikte 115 arıcıya 75 ton besleme şekeri dağıtıyoruz. 10 koloniye 1 torba besleme şekeri veriliyor. Arı üreme döneminde şeker en büyük ihtiyaç arıcı için. Dolaysıyla bunu Türkiye şartlarında birileri karaborsa yok diyor. Ama biz başta Cumhurbaşkanımıza Maliye ve Hazine Bakanımız, İçişleri ve Tarım ve Orman Bakanımıza ve AK Parti Aydın Milletvekili ve Onursal Başkanımız Metin Yavuz’un da destekleriyle şu an Türkiye genelinde 16 ilde dağıtım yapılırken, hafta sonuda da devem edecek. Her üreticiye 212,22 KDV artı nakliye olarak karsız olarak direk üreticilerimize dağıtıyoruz. Aydın’da 115 üretici 75 ton 1600 çuvalda 100’er lira 160 bin lira arıcıların cebine kalıyor. Besleme şekerlerini devletimizin katkısıyla en uygun fiyata almış oluyor. Bu Türkiye genelinde de böyle” diye konuştu.

“İŞ DAĞITMAKLA KALMIYOR SONRA DENETLİYORUZ”

Dağıtım sonrası denetimlerinde yapıldığına vurgu yapan Sarıoğlu, “Dün gece Kastamonu, Düzce, Bolu, İzmit, Balıkesir, Aksaray, Mersin ve Aydın’da dağıtımlar devam ediyor. Tutanakla aktif kovan sayıları yerinde tespit ediliyor. TAHAP farkıyla bunların hepsi 3 ayrı dosya halinde hem federasyon genel merkezine hemde bağlı olduğumuz içişleri bakanlığına ve Türk Şeker’e birer dosya ile teslim ediyoruz. Burada amacımız bu işin takip edilmesi ülkede biliyorsunuz birçok proje uygulandı. Şu an Türkiye genelinde karaborsa yok denilen besleme şekerini sadece TAHAP üreten yüreklere dağıtıyor. Teslim edince de iş bitmiyor.

Aydın’a farklı bir ilden ansızın elimizdeki listeye göre 1000 arısı olan biri 50 torba şeker almış. Onu giderek şekerlerin nerede olduğunu sorarak denetliyoruz. Bunların her ay denetimini yapacağız. Aynı şekilde de raporlarını tutacağız. Eğer iyi niyetli ve samimi işler yapılırsa devşet kaynaklarının doğru kullanabilineceğini tüm Türkiye’ye ve kamuoyuna göstereceğiz. Buradaki amacımız bu” dedi.

TAHAP Aydın Şube Başkanı Selahattin Özdemir‘de, “Arıcılarımızın 2021 yılındaki şeker ihtiyaçlarını şu anda karşılamış bulunmaktayız. Karşılamaya devam edeceğiz. İlk TIR’le geldi diğerleri de yolda sorunsuz dağıtıyoruz” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM