Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Bakan Pakdemirli; Türkiye Kurak Ülke Olmaya Aday Bir Ülke

Bakan Pakdemirli; Türkiye Kurak Ülke Olmaya Aday Bir Ülke

Tarım ve Orman Bekir Bakan Pakdemirli Çine Adnan Menderes Barajı ve Gökbel Barajında da incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Bakan Pakdemirli burada gazetecilere yaptığı açıklamada; “18 yılda 275 baraj sayısına 600 baraj daha ekleyen AK Parti hükumetleri çok ciddi bir mesafe almamızı sağladı. Geçen yılda bir meteorolojik kuraklık vardı. Ama metrolojik kuraklığı tarımsal kuraklığa çevrilmedi. Meteorolojik kuraklığın olması demek illa tarımsal kuraklığın olması demek değildir. Eğer depolamanız varsa bu işin tarımsal kuraklığa dönmez. Geçen yıl Cumhuriyet tarihinin bitkisel üretim rekorunu kırdık. Bu sene yine yağışlar istediğimiz seviyede değil. İstanbul üzerinden söyleyecek olursak baraj seviyeleri yüzde 19’lara kadar düştü. Yüzde 40’ların üzerine çıkarsa Türkiye ortalamaları da iyiye doğru gidişat gösteriyor. Bundan sonraki aylarda da düzenli bir yağış beklentimiz var. Tabiî ki Türkiye kurak bir ülke olmaya aday bir ülkedir. Özellikle 2035’ten sonrada önemli bir kuraklık beklentisi var. Bunu tüm uzmanlar ve dünyadaki genel kuraklık hesapları yapan herkes söylemektedir. 2035’ten sonra ciddi bir kuraklık yaşama riskimiz var. 2035’e kadar Türkiye geride kalan çok önemli bir kapasiteye ulaşmıştır. Hem sulama hemde depolama tesislerini de tamamlamak durumundadır.

Bakan Pakdemirli; Türkiye Kurak Ülke Olmaya Aday Bir Ülke

Aydın’ın GAP’ı olarak nitelendirebileceğimiz Çine sulamaları özelinde hem Çine Barajı hemde Gökbel Barajı ile ilgili yerinde incelemelerde bulunduk. Kalan proje sulamalarının üzerinden de bu seyahatte geçiyor olacağız. Özellikle hem içme suyu hemde tarımsal alanda kullanılmak üzere özellikle bu bölge diğer bölgelere göre biraz daha kurak bir bölgedir. Buralarında bir an evvel tarımsal sulama açısından eksiklerimizin giderilmesi maksadıyla da inceleme gezimizi gerçekleştirdik” dedi.

Barajlardaki incelemenin ardından Bakan Pakdemirli, Aydın Valiliği ve AK Parti İl Başkanlığını ziyaret etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM