Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Beyaz altın yerini ayçiçeğine bırakıyor

Beyaz altın yerini ayçiçeğine bırakıyor

63 / 100

AYDIN’lı çiftçiler yaz ayında sulamada yaşanacak sıkıntı nedeniyle çok su isteyen pamuğun yerine hiç su istemeyen yağlık ayçiçeği ekmeye başladı. Özellikle İncirliovalı çiftçilerin birçoğu pamuğu bırakıp ayçiçeğine döndü.  

Beyaz altın yerini ayçiçeğine bırakıyor
Beyaz altın yerini ayçiçeğine bırakıyor

Devlet Su İşleri (DSİ) 21. Bölge Müdürlüğü Aydın Valiliği onayıyla ekili arazilerin geçen yıllarda 4 kez su verildiğini ancak bu yaz su sıkıntısını göz önünde bulundurarak 2 kez sulama yapabileceklerini duyurdu. İncirliova’da pamuk eken çiftçiler ne yapacağının şaşkınlığını yaşadı. Kurak alanlardaki topraklara ekilen pamuğun yılda en az 4 defa sulanması gerektiğini belirten çiftçiler arayış içine girdi. Yapılan çalışmalar sonucunda özellikle Trakya bölgesinde ekimi gerçekleşen ve hiç su istemeyen yağlık ayçiçeği ekmeye karar verildi. Çiftçiler sondaj suyu olmayan ve pamuk ekimi olmayacak arazilerine ayçiçeği ekmeye başladı. İlçede 110 bin dekar arazinin 26 bin dönüm pamuk ekilirken, bu arazinin bu yıl çok kurak olan ve su olmayan 6 bin dekarına ayçiçeği ekiliyor.

Beyaz altın yerini ayçiçeğine bırakıyor
Beyaz altın yerini ayçiçeğine bırakıyor

“BOÇ KALACAĞINA AYÇİÇEĞİ EKMEYİ DÜŞÜNDÜM”

İlke kez ayçiçeği ektiğine belirten çiftçi Murat Şayık, “Ben bu araziyi pamuk ekmek için hazırlamıştım. DSİ’den gönderilen yazıya istinaden arazilerimizin bu yıl 4 kez yerine 2 kez sulanacağı öğrendik. Bizde bu araziye ayçiçeği ekmeye karar verdik. Bu araziye pamuk ekseydim, 4 veya 5 kez sulamam gerekiyordu. Verimli arazimizi artık hiç sulama yapılmadan yağlık ayçiçeği ekimine çevirdik. Burası 100 dekar bir alan ve her yıl pamuk ekiyordum ve dekarında 550 kilo pamuk elde ediyordum. Ben bir nevi bu araziye ayçiçeği ekerek kurtarmaya çalıştım. Tabiî ki biraz gelir kaybımız olacak. Ama yapacak bir şey yok biz çiftçiler olarak suyun ne kadar önemli olduğunu da anlamış olduk. Gelirim düşükte olsa boş kalacağına küçük bir gelirle bunu yapmaya karar verdim. Şimdi ekimini yapıyoruz ve 120 gün yani 4 ay sonrada hasadı yapılacak. Suda olmasa bir şekilde ayçiçeği ekiyoruz. Üretmeye devam edeceğiz ve bu ülke için üreteceğiz. Bunun haricinde su olmayan 180 dekar daha olmak üzere toplamda 280 dekar arazime ayçiçeği ekimi yapıyorum.  Ayçiçeğinin masrafı tohum, gübre ve birde işçilik masrafı var sulama yok. Ayçiçeğinin dekarında büyük rakamlar olmuyor. Dekarında 300 kilo ancak ayçiçeği elde edilebiliniyor. Piyasada şu anda ayçiçeğinin kilosu 5 liradan alınıyor. Dekarında 1,500 lira gibi bir gelir bekliyoruz. Eğer bu pamuk olsaydı şu anda kilosu 6 lira buradan dekarında 550 kilo pamuk alıyorduk ve 3 bin 500 liranın üstünde gelir elde ediyorduk. Ancak ayçiçeğinde bu kazanç 3’te 1 gibi ancak olacak.”

Beyaz altın yerini ayçiçeğine bırakıyor
Beyaz altın yerini ayçiçeğine bırakıyor

KURAK OLAN YERLERE AYÇİÇEĞİ EKİLİYOR

İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı ise, “İlçemizin dağı ovası olmak üzere toplamda 110 bin dekar ekili arazisi var. Bunun 48 bin dekarı dağlık alanda kuru tarım yapılabilecek alandır. Geriye kalan kısmı ise ovada bulunuyor. 20 ile 26 bin dekar arasında her yıl pamuk ekimi yapılıyordu. Bu arazilerin bu yıl çoğunlukta kurak olan alanlarına yani yaklaşık 6 bin dekarına ayçiçeği ekimi yapılıyor” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM