Büyük Menderes Nehri eski yatağındaki balık ölümlerinin nedeni belli oldu

Büyük Menderes Nehri eski yatağındaki balık ölümlerinin nedeni belli oldu

Son Güncelleme: Whatsapp

AYDIN’ın Koçarlı ilçesinden geçen Büyük Menderes Nehri’nin eski yatağında geçen ağustos ayında meydana gelen balık ölümlerinin sudaki tuz oranda meydana gelen artıştan ve sudaki oksijenini azalmasından kaynaklandığı ortaya çıktı. Bıyıklı Mahalle Muhtarı Mustafa Turgan, kendi imkanlarıyla özel bir laboratuvarda yaptırdığı tahlilde normalde nehir eski yatağındaki suda litrede 2.5 gram olması gereken tuz oranının 3.6 grama çıktığı tespit edildi. Nehir eski yatağındaki sudaki tuz oranındaki artışın, eskisi gibi Büyük Menderes Nehri’nden ve kuraklık nedeniyle yağmur ve kar sularıyla değil sadece yer altı sularıyla beslenmesinden kaynaklandığı belirtildi.

Büyük Menderes Nehri eski yatağındaki balık ölümlerinin nedeni belli oldu
Büyük Menderes Nehri eski yatağındaki balık ölümlerinin nedeni belli oldu

Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından alınan kararla, haziran ve temmuz aylarında barajlardan Büyük Menderes Nehri’ne salınan sularla çiftçiler başta pamuk olmak üzere ürünlerini 2 kez suladı. Yılda 4 kez sulama yapan çiftçiler, 15 Ağustos itibariyle barajlardan su salınması kesilince ürünlerinin kurumaması için çevredeki azmaklara yöneldi. Kırsal Yeniköy ve Bıyıklı mahallerinin alt kısmında bulunan 5 kilometre uzunluğundaki Büyük Menderes Nehri eski yatağı da bunlardan biri oldu. Bölgedeki çiftçiler, ürünlerini sulamak için buradan traktörlerle tarladaki kanallara su çekmeye başladı. Her gün çok sayıda traktörün su çektiği nehrin eski yatağında sular bitme noktasına geldi. Bunun sonucu binlerce tatlı su balığı telef oldu. Balık ölümleri üzerine çiftçiler, tedbir alınması için başta DSİ ve Tarım ve Orman Müdürlükleri olmak üzere belirli yerlere giderek dilekçe verdi. Binlerce kuş, su yüzeyindeki ölü balıkları yemek için bölgeye akın etti. Nehrin eski yatağındaki sazan ve yayın başta olmak üzere çok sayıda balık türü, kuraklık nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Yaşanan balık ölümleri üzerine Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’ne bilgi veren Bıyıklı Mahalle Muhtarı Mustafa Turgan, kendi imkanlarıyla da Söke’deki özel bir laboratuvarda nehir eski yatağındaki suyun tahlilini yaptırdı. Yapılan tahlile göre normalde suda litrede 2.5 gram olması gereken tuz oranının 3.6 grama çıktığı tespit edildi.

“İNŞALLAH BUNDAN SONRA BALIK ÖLÜMLERİ OLMAZ”

Bıyıklı Mahalle Muhtarı Mustafa Turgan, “Balıkların ölüm nedeninin suyun çok tuzlu olması ve suyun çekilmesiyle oksijenin azalmasından olduğu ortaya çıktı. Nehir eski yatağındaki su yer altındaki kaynaklardan çıkıyor. Bugün için sudaki tuz oranı litrede 36 gram. Buradaki yaşayan canlılar, tatlı su balığı. Su çok tuzlu olduğunda etkileniyorlar. Kuraklık nedeniyle azmağa su takviyesi de yapamıyoruz. Sadece Büyükşehir Belediyesi‘nin Bıyıklı Mahallesi için açmış olduğu sondaj kuyusundan çok az miktarda su geliyor. Bu suyunda tuz oranı yüksek olduğu için balıklara zarar veriyor. Büyük Menderes Nehri‘nde de su olmadığı için eski yatağına takviye yapamıyoruz. İnşallah bundan sonra da balıklar ölmez. Doğa eski düzenine gelir” dedi.

ResimLink - Resim Yükle

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.