Didimli yorgancı yılın Ahisi seçildi

Didimli yorgancı yılın Ahisi seçildi

Didimli yorgancı yılın Ahisi seçildi
Son Güncelleme: Whatsapp

AYDIN’ın Didim İlçesinde 45 yıldan beri yorgancılık yaparak geçimini sağlayan 60 yaşındaki Himmet Ünal’a ve yılın kalfası Beyzat Yıkılmaz ile yılın çırağı seçilen Mehmet Avcı’ya Vali Hüseyin Aksoy tarafından düzenlenen törenle ödülleri verildi.

Didimli yorgancı yılın Ahisi seçildi
Didimli yorgancı yılın Ahisi seçildi

Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında Aydın Valiliği önünde Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği, İl Ticaret Müdürlüğü ve Sanayi Odası tarafından çelenk sunumu yapıldı. Sunumun ardından Valilik Toplantı salonunda yapılan törene Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Selahittin Çetindoğan, İl Ticaret Müdürü Şeref Yazıcı, yılın Ahisi Himmet Ünal, yılın kalfası Beyzat Yılmaz ve yılın çırağı Mehmet Avcı ile birlikte STK temsilcileri katıldı. Törende konuşan Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, “Ahilik kültürü bizim toplumumuzda çok eskiye dayanan ve eğitimimizin kültürel değerleridir. Esnaf ve sanatkarlarımızın geleneksel ahilik kültürünü yaşatmaları, bizimde üzerinde durduğumuz bir konudur. Özellikle esnaf kesimimiz. Ahilik kültürünün ortaya koyduğu değerleri sahiplenmesi ve bir sonraki kuşağa aktarılması bizler için oldukça önem arz ediyor. Bugünde alanında yaptığı başarılı işi ile ilgili yılın ahisi olarak seçilmiş olmasından kendisini kutluyorum. Kalfa ve çıraklarında belirlenmiş olması oldukça önemlidir. Kültürümüzün yaşatılması ve sonraki kuşaklara aktarılması bakımından bu tür etkinlikleri önemsiyoruz” dedi.

“YILIN AHİSİ SEÇİLMEK ONUR VERİCİ”

45 yıldan beri yorgancılık yaparak geçimini sağlayan Himmet Ünal ise, “1976 yılında yorgancılık mesleğine başladım. 2003 yılından bu yana da Didim’de yorgancılık işini sürdürüyorum. İlçenin tek yorgancısıyım. Yazlık ve kışlık olarak çalışıyoruz. Mesleğin geleceği çırak olmadığı için fazla parlak gözükmüyor. Yorgancılığın tozu çok olduğu için fazla ilgi görmüyor. Esnafız bizi buraya çağırdıkları için büyük sevinç yaşadık. Yılın ahisi seçilmek onur verici bir şeydir. Bize buraya layık gördüler hepsine çok teşekkür ederiz” dedi.

ResimLink - Resim Yükle

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.