Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Düşen süt verimini ilginç bir yöntemle artırdı

Düşen süt verimini ilginç bir yöntemle artırdı

AYDIN’ın Nazilli İlçesinde sıcaktan dolayı süt verimi yüzde 15 oranında düşen çiftlik sahibi Oğuzhan Ertü, kurdurduğu helikopter fan ve duş sistemiyle serinleterek verimi artırdı.

Son yılların rekor sıcaklıklarının yaşandığı Nazilli’de vatandaşların yanı sıra hayvanlar da olumsuz etkileniyor. Sıcaklardan dolayı yem yemeyerek psikolojisi bozulan hayvanların süt verim oranının düştüğünü fark eden çiftlik sahibi Oğuzhan Ertürk geliştirdiği ilginç bir yöntemle yüzde 15 oranında azalan verimi bu sayede yeniden yakaladı.

Çiftlikte bulunan 600 büyükbaş hayvandan süt ineği olan 250’sinden kış aylarında günde yaklaşık 6,5 ton süt elde eden, ancak sıcak yaz günlerinde bu verimin düşmesiyle harekete geçen Ertürk kurduğu sistem sayesinde bu kaybı yüzde 5’e kadar düşürdü.

ÇİFTLİĞE HELİKOPTER FAN VE DUŞ SİSTEMİ KURDU

Ertürk, Çiftliğe önce dev helikopter fanları yerleştirdi. Yazın sıcaklığın etkisi kesilmesi için bu vantilatörler 24 saat çalışmaya başladı. Bu sistem sayesinde süt verimi biraz yükselse de istenilen seviyeye ulaşamadı. Bunun üzerine ahırlara yağmurlama sistemi kurularak ineklerin gün boyu ara ara duş alması sağlandı. Ancak bununla da yetinmeyerek yem padoklarının olduğu bölgeye ineklerin toplu halde duş alacakları bir sistem kurdu. İnekler toplu olarak yemlerini yerken hem dev vantilatörlerle serinletilip, hem de duş almaları sağlandı. Bu sayede süt verimi kış aylarıyla kıyaslandığında yok denecek kadar azaldı.

“TAMAMEN YERLİ ÜRETİM SİSTEM OLDUKÇA DA SAĞLIKLI”

Helikopter fan sistemini kuran firmanın pazarlama uzmanı  Rıza Levent Ernak, sistemin manuel ve otomatik olarak iki farklı şekilde çalıştığını belirterek;” Helikopter fan sistemi sayesinde özellikle süt besiciliği yapan çiftliklerde birçok avantaj ve fayda yakaladık. Sistemin yarattığı hava sirkülasyonu sayesinde çiftlik içerisinde hayvanlarının altının kuru kalmasına çok faydası var, ayrıca sinekler sayesinde hayvanlara bulaşan hastalıkların da önüne geçiliyor güçlü bir hava akımı yarattığından sinekler bu bölgeye yaklaşamıyor.5 Metre kanat çapına sahip Helikopter fan sisteminin tamamen yerli üretim olduğunu açıklayan Ernak, fanlarımız ister manuel isterseniz otomatik çalışma sistemine sahiptir. Manuel’de kullanıcı hızını istediği şekilde kendisi ayarlayabiliyor. Otomatik çalışma dediğimiz sistemde de ısı termostatı vasıtasıyla ahır içerisinde sıcaklık 20 derecenin altına düştüğünde otomatik olarak fanlar kapanıyor. Bundan sonra sıcaklık artışına göre de hızını kendisi otomatik olarak ayarlıyor” dedi.

“BU SİSTEMİN ÇOK BÜYÜK FAYDASINI GÖRDÜK”

Kurduğu sistemin büyük faydasını gördüğünü anlatan Ertürk ;”Hayvancılığın en zor dönemi yaz aylarıdır, biz de sıcak bir coğrafyada yaşıyoruz. Hayvan sıcağı çok sevmez bu nedenle sıcak olunca da yem tüketmez ve dolayısıyla da süt üretimi düşer bizim de günlük 6,5 ton civarında olan süt üretimimiz yüzde 15 civarında düşünce bu nedenle de bu sistemi  kurduk ve faydasını gördük bu kaybı yüzde 5’e kadar düşürdük bu da bizim için yüzde 15’lik bir kazanç demektir. Sistem hayvanların altlarının kuru kalmasını sağladığı için de meme ve ayak sağlığına da çok önemi var.

Burada 25 vantilatör var ve 24 saat çalışıyor. Yağmurlama sistemimiz var önce suyu hayvanların üzerine serpiyoruz daha sonra fan devreye giriyor. Fan, üzerindeki nemi kuruturken nem hayvanın üzerindeki sıcaklığı alıyor ve o bölgedeki sıcaklık 25 dereceye kadar düşüyor. Bu sistem sayesinde süt kalitesini, hayvanın kalitesini ve tohumlamayı daha kaliteli yapabiliyoruz “dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
inek

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM