Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Eylem yapan çevreciler JES’lerin kapatılmasını istedi

Eylem yapan çevreciler JES’lerin kapatılmasını istedi

AYDIN’da Çevre Dernekleri 6 Kasım İklim Adaleti İçin Küresel Eylem Günü dolayısıyla bir jeotermal enerji santrali önünde eylem yapıl basın açıklmasıyla, Aydın’da faaliyet gösteren JES’lerin hemen kapatılmasını istedi.

Eylem yapan çevreciler JES’lerin kapatılmasını istedi
Eylem yapan çevreciler JES’lerin kapatılmasını istedi

Aydın’da Büyük Menderes İnisiyatifi Aydın Bileşenleri adı altında çevre dernekleri 6 Kasım İklim Adaleti İçin Küresel Eylem Günü nedeniyle Aydın-İzmir Karayolu üzerinde toplandı. Yaklaşık 100 kişilik çevreci santral önüne davul çalarak ellerinde dövizlerle, ‘Jesler kapatılsın’ sloganları atarak geldi. Jeotermal Enerji Santrali yetkilileri ise içeriden eylemi izlemeyi tercih etti. Sivil kıyafetli jandarma ekipleri ise çevrede güvenlik önlemi aldı. Çevreciler ellerinde ‘zaman daralıyor, iklimi değil sistemi değiştir, eko kırım suçtur, havamızı suyumuzu zehirleyen jeotermal santrallere hayır, endüstriyel tarıma son verilsin ve fosil yakıtlarına hayır’ gibi dövizlerle, “Aydın’da JES’ler kapatılsın, JES’leri istemiyoruz” sloganları attı.

Eylem yapan çevreciler JES’lerin kapatılmasını istedi
Eylem yapan çevreciler JES’lerin kapatılmasını istedi

“AYDIN’IN ALTI BOŞALDI”

Burada çevreciler adına konuşma yapan Dr. Metin Aydın, “Aydın’da cehennemi yaşıyoruz. Sözde gök kubbenin altındaki en güzel topraklar. Dağlarından yağ ovaların bal akan memleket ama bugün geldiğimiz sonuç ihtimaliyle Büyük Menderes Nehri’nden sular akmıyor. Ovaları pis kokuyor, her taraf ölü durumda. Bizler Aydın’da yaşamak istiyoruz. Çocuklarımıza temiz bir Aydın bırakmak istiyoruz. Aydın ili Türkiye’de küresel iklim değişikliğinden en fazla etkilenecek iller arasında yer almaktadır. Bunun en tipik örneği ise 2021 yılında Büyük Menderes Nehri’nin kuruması havzada sıcaklıkların 50 dereceye ulaşmasıdır. Küresel iklim değişikliğinin en önemli sebebi karbondioksit gazlarıdır. Aydın’daki mevcut JES’lerin sayıları 40’a yakındır. Bu sayı termik santrallerden 2 kat dünyadaki JES’lerden 12 kat daha fazla karbondioksit salımı yapmaktadır. Aydın’daki Büyük Menderes Havzasındaki jeotermal santrallerin aynı zamanda termik ve nükleer santral etkisi gösteriyor.

Vahşi JES uygulamaları sonucu Aydın’da yer altı ve yer üstü suların kirlendi ve azaldı. Akışkanların reenjekte edilmemesi sonucu Aydın’ın altı boşaldı. Deprem fay hatları kırıldı. Topraklar ise parsel parsel çatladı ve toprakta göçükler oluşmaya başladı. Aydın’da her an büyük ölçekli deprem oldu olacak noktasına geldi. Hiçbir resmi yetkili ve belediye başkanı yine konuşmadı. Hepsi sustu ve susmaya devam diyorlar. Aydın halkı korku ve endişe içinde yaşarken, yetkililer her zaman olduğu gibi 3 maymunu oynuyor.  Duymuyorlar, görmüyorlar ve susuyorlar.”

“BİZ AYDIN’SA JES İSTEMİYORUZ”

“Artık yeter söz Aydın halkınındır” diyen Aydın, “Biz Aydın’da JES istemiyoruz.  Acil ve tek talebimiz var. Aydın’da JES’ler kapatılsın. Aydın’da yerek Türkiye’de genel yöneticilerin JES’leri aklama ve paklamalarına komisyon kurduk kuracağız diye kandırmalarından bıktık. Biz sizlere inanmıyor ve güvenmiyoruz. Aydın halkı artık uyandı. Bizden korkun” diye konuştu. Basın açıklamasının ardından çevreciler yine sesiz bir şekilde bölgeden ayrıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Germencik metin aydın

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM