Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Gürültü Yapan Komşu Yandı

Gürültü Yapan Komşu Yandı

Gürültücü komşu şikayetleri özellikle de pandemi döneminde herkesin zorunlu kısıtlama kararları ile evde kalması ile büyük oranda artış göstermişti. 2021 yılında komşuyu rahatsız etmenin cezası yükseltildi. İşte 2021 yılının yeni para cezaları!

Gürültü Yapan Komşu Yandı

Son dönemde pandemi nedeniyle çocukların evden uzaktan eğitim görmesi, pek çok çalışanın evden çalışma sistemine geçiş yapması ve zorunlu kısıtlama kararları nedeniyle evde geçirilen sürenin artması komşuluk ilişkilerinin de yıpranmasına neden oldu. Özellikle de çok katlı binalarda ve büyük sitelerde komşular arasında gürültü şikayetleri yaygınlaştı. 

KOMŞUYU RAHATSIZ ETMENİN CEZASI ARTTI! 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan 2872 Sayılı Çevre Kanunu Uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliğ (2021/1) kapsamında bakanlık tarafından uygulanan para cezalarına 2021 yılı için zam geldi.  Yayımlanan yeni tebliğ ile beraber “Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanarak 28/11/2020 tarihli ve 31318 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan, Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 521) uyarınca 2020 yılı için yeniden değerleme oranı % 9,11 olarak tespit ve ilan edilmiştir. Bu duruma binaen, 2872 sayılı Kanunun 20 nci maddesinde yer alan para cezaları 1/1/2021 tarihinden itibaren aşağıda belirtilen miktarlarda uygulanacaktır” ifadeleri ile 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren uygulanmak üzere cezalara yüzde 9.11 oranında zam yapıldı. Yayımlanan yeni yönetmelik kapsamında uygulanacak zamlı cezalara göre umuma açık yerlerde çevreyi kirletenlere verilen ceza 351 liradan 382 liraya yükseltilmiş oldu. Araç sahipleri için ise egzoz emisyon ölçümü yaptırmayanlara verilen ceza bin 895 liradan 2 bin 67 liraya çıkarken egzozu standartların ötesinde emisyon yayan araç sahiplerine verilen ceza ise 3 bin 791 liradan 4 bin 136 liraya yükseltildi. 

2021 YILINDA GÜRÜLTÜ YAPMANIN PARA CEZASI KAÇ TL?

Yeni yönetmelik kapsamında 2021 yılında konutlarda gürültü yapan komşulara uygulanacak para cezası bin 594 lira olarak uygulanacak. Aracında yüksek sesle müzik dinleyerek veya abartılı egzoz taktırarak komşusunu rahatsız edenler ise 4 bin 813 lira para cezası ödemek zorunda kalacak.  Yılbaşından itibaren işyerleri ve atölyelerde gürültü yapmanın para cezası 16 bin 82 lira olarak uygulanırken fabrika, şantiye ve eğlence mekanlarında aşırı gürültünün para cezası ise 48 bin 275 lira olarak uygulanacak. Para cezalarında yaşanan artışın gürültücü komşuları durdurup durdurmayacağı ise ilerleyen günlerde ortaya çıkacak. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM