İncirliovalıların balıkçı Azizesi oldu

İncirliovalıların balıkçı Azizesi oldu

İncirliovalıların balıkçı Azizesi oldu
Son Güncelleme: Whatsapp

AYDIN’ın İncirliova İlçesinde düğünlerde orkestra işi yapan Ahmet Oktay (41) ve sahnede türkü okuyan kızı Ceylin Oktay (17) pandemiden dolayı kısıtlama gelince meslek değiştirip balıkçı oldu. Tezgâh başında eski Türk filmlerini andıran türküler söyleyen Ceylin Oktay, vatandaşların ilgisini çekiyor.

İncirliovalıların balıkçı Azize’si oldu
İncirliovalıların balıkçı Azize’si oldu

20 yıldan beri ilçede düğünlerde orkestra işleri yapan Ahmet Oktay, kızı Ceylin Oktay’ıda küçük yaşlarda yanında götürdü. Ceylin, 5 yıl önce düğünde sahneye çıkmaya başlayan türkü ve şarkılar okuyarak babasına yardımcı oldu. Ancak koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de düğünlere Eylül ayında kısıtlama gelince ne yapacaklarını şaşırdılar. Oktay ailesi daha önce babasının yaptığı balıkçılık işini yapmaya karar vererek meslek değiştirdi. Orkestraların bulunduğu dükkanı balıkçı dükkanına çevirdi. Ceylin Oktay düğünde söylediği türkülerin bir kısmını balık tezgahı başında söyledi.  Baba Ahmet Oktay ve anne Arzu Oktay (36)  dede Hakkı Oktay (68) ile birlikte diğer işlere baktı. Ceylin Oktay, balık tezgahı başında “Balıklarım tazedir, alıp yiyip doysana, bir kilodan ne çıkar oh oh bey amca şurdan üç beş alsana” gibi Türküler okuyarak müşterilerin dikkatini çekiyor. Görenler onu Türk sinemasının ünlü ismi Türkan Şoray’ı oynadığı ‘Balıkcı Azize’ filmini anımsatıyor.

İncirliovalıların balıkçı Azize’si oldu
İncirliovalıların balıkçı Azize’si oldu

“BABA MESLEĞİNE DÖNDÜM”

Geçen ay baba mesleği balıkçılığa başlayan Ahmet Oktay, “Düğünlerde orkestra işi yapıyorum. Bu yıl pandemiden dolayı yazın 2 ay kısa bir süre düğün işimiz oldu. Eylül ayında düğünlere yeniden kısıtlama geldi. Bizde mücadele etmemiz gerekiyor diye düşündük. Virüsün biteceği de yok. Bizde baba mesleği balıkçılık işine girmeye karar verdik. Geçen ay orkestraların olduğu dükkanı balıkçı dükkanına çevirdim. Çünkü çalışmamız lazım, bakmam gereken ailem var. Hem pişmiş hemde çiğ olarak sipariş alıp evlere servis yapıyoruz.”

İncirliovalıların balıkçı Azize’si oldu
İncirliovalıların balıkçı Azize’si oldu

“BABA YEŞİLÇAM FİLMİNİ ANIMSATTI”

Müşteri Hakan Çamçı, “Türkü söylediği gördüm. Çok hoşuma gitti. Eski Yeşilçam filmlerini bana anımsattı. Sonra balıklara baktım taze ve güzel geldi. Ahmet’te İncirliova’nın değerli esnaflarından birisidir. Ekmek arası balık yaptırdık arkadaşlar birlikte yiyoruz. Onları hep düğünlerde görüyorduk. Burada görünce şaşırdım. Ama Ahmet Oktay’ın girişimci bir insan olduğunu biliyoruz” dedi.

İncirliovalıların balıkçı Azize’si oldu
İncirliovalıların balıkçı Azize’si oldu

“BENİ GÖREN GELİYOR”

Okuduğu türkülerle dikkat çeken Ceylin Oktay, “Babamla birlikte düğünlere gidiyordum. Babamdan gördüğümü yapıyorum. Elimde mikrofona yatkın. Sahnede türküler ve şarkılarla söylüyordum. Pandemiden dolayı artık düğünler olmuyor. Balıkçılığa başladık. Düğünlerde olduğu gibi burada da her şekilde babama yardımcı oluyorum. Balık tezgahının başında ve gerektiğinde paket servisine bile çıkıyorum. Bu pandemi sürecinde hepimiz birbirimize destek çıkıyoruz. Daha önce düğünlerden beni bildikleri için burada ilgi gösteriyorlar. Beni gören, ‘Bak bizim kız kendini bırakmamış hem türkü hem balık satıyor’ diyorlar. Buda çok ilgi görüyor ve müşterilerinde hoşuna gidiyor. Gayet memnunlar bende onlardan memnunum.”

ResimLink - Resim Yükle

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.