Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Kuraklığın vurduğu çiftçiler eylem yaptı

Kuraklığın vurduğu çiftçiler eylem yaptı


AYDIN’IN Yenipazar ilçesinde yaşayan çiftçiler, kuraklık nedeniyle kapalı olan baraj kapaklarının açılmaması nedeniyle , ekili arazilerini sulayamadıkları gerekçesiyle eylem yaptı.

Kuraklığın vurduğu çiftçiler eylem yaptı
Kuraklığın vurduğu çiftçiler eylem yaptı


DSİ 21.Bölge Müdürlüğü yetkililerinin, Kemer Barajında bulunan su seviyesinin düşük olması nedeniyle 1 Haziran’dan itibaren kapakları açarak, Akçay sulama kanalına kademeli ve rotasyon dahilinde bölge bölge su verileceğini açıklamasının ardından ekili arazilerindeki bitkilerin kuraklıktan yandığını buna rağmen kanalda bulunan suyun bir kısmının Dalama ovasına aktarılmaya başlanacağını haber alan 450 nüfuslu Kırsal Direcik Mahallesinde yaşayan 100’e yakın çiftçi, Akçay Sulama Kanalı çevresinde toplandı. Çiftçilerin eylem yaptığını haber alan Jandarma ekipleri olay yerine gelerek güvenlik önlemi aldı. Eylem alanına gelen Yenipazar Belediye Başkanı CHP’li Yüsran Erdem ve Akçay sulama birliği Başkanı Recep Kabza, Ziraat Odası Başkanı İsmet Arslan çiftçilerle görüşerek sorunun çözülmesi için İlçe Kaymakamı Osman Kural ile telefon görüşmesi yaptı. Kaymakam Kural’ın sorunu çözmek için Sulama Birliği Başkanı ile birlikte, Mahalle Muhtarı ve çiftçileri temsilen iki kişiyi Makamında toplantıya davet etmesinin ardından, eylem için toplanan çiftçiler olaysız bir şekilde dağıldı.

Kuraklığın vurduğu çiftçiler eylem yaptı
Kuraklığın vurduğu çiftçiler eylem yaptı


10 BİN DÖNÜM EKİLİ ARAZİ KURAKLIK TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA KALDI
Eyleme Katılan Çiftçiler adına açıklama yapan Mahalle Muhtarı Adem Arslan, “Sadece Direcik Mahallesinde Bin dekar ekili arazi var. Çevre mahallelerle birlikte 10 bin dekar arazinin sulanması gerekiyor. Arazilerimize yonca, mısır, domates, biber ve pamuk gibi ürünler ekili. Bunları sulamazsak aç kalırız. Haftada 3 gün sulama yapmamıza izin veriyorlar, o da sadece 3 tarla sahibi kullanabiliyor. Bu zaten yetmezken şimdi de kanalda bulunan suyun yarısını Dalama ovasına vereceklerini açıkladılar. Bu su zaten bizim arazimize yetmiyor. Yetkililerimizin, büyüklerimizin buna çare bulmasını istiyoruz” dedi.
“ÇİFTÇİLERİMİZ BÜYÜK BİR SORUNLA KARŞI KARŞIYA”
Yenipazar Belediye Başkanı Yüsran Erde ise, “Sadece Direcik ovasında 250 Dekar arazide anlaşmalı olarak domates ekimi yapıldı ve bu sebzeler iki günde bir sulanmazsa çiçeklerini döker ve ürün vermez. Pandeminin ardından kuraklık da çiftçilerimizi vurdu. Onlar da haklı olarak emeklerinin karşılığını almak istiyorlar. Konuyu temsilcilerle birlikte kaymakamımıza anlattık. Kendisi de bu konuyu gerekli yerlerle görüşerek çözüme kavuşturacağını söyledi” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
çiftçiler

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM