Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Kuraklık kuru inciri vurdu kilosu 100 liraya çıktı

Kuraklık kuru inciri vurdu kilosu 100 liraya çıktı

Türkiye’nin çeşitli illerinde kendisinde gösteren kuraklık, tarımı etkilemeye devam ediyor. Kuraklıktan nasibini alan kuru incirin de fiyatı yükseldi. Tezgahlarda incirin kilosu 100 liraya kadar yükseldi.

Kuraklık kuru inciri vurdu kilosu 100 liraya çıktı
Kuraklık kuru inciri vurdu kilosu 100 liraya çıktı

Kuraklık, tarım ürünlerinin fiyatında ciddi artışları beraberinde getirmeye devam ediyor. Başta karpuz olmak üzere birçok ürünün kuraklıktan etkilenmesinin ardından kuru incir de susuzluktan nasibini aldı. Tezgahlarda incirin kilosunun 100 liraya kadar çıktığı belirtiliyor. Aydınlı vatandaşlar ise tanesi neredeyse 3 liraya kadar gelen incirin fiyatının düşmesini istiyor. Ancak üretici fiyatların düşmesi konusunda pek iç açıcı konuşmuyor.

80 LİRA İLA 100 LİRA ARASINDA DEĞİŞİYOR

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu üyesi ve incir üreticisi Kazım Günaydın, yemelik süzme kuru incirin kilosunun 80 ile 100 lira arasında değiştiğini, tane fiyatının ise 2,5- 3 liraya denk geldiğini söyledi. Dünyadaki kuru incir üretiminin yaklaşık yüzde 65-70’ini karşılayan Aydın’da yaşanan kuraklık inciri etkiledi. İncir dalında kurudu. İncirin dalında kuruması ve talebin de fazla olması fiyatlara da tavan yaptırdı. Yemelik kuru süzme incirin fiyatı kalitesine göre 80 ile 100 lira arasında değişiyor.

Kuraklık kuru inciri vurdu kilosu 100 liraya çıktı
Kuraklık kuru inciri vurdu kilosu 100 liraya çıktı

5 TONLUK BİR KAYIP SÖZ KONUSU

Pazar fiyatlarına bakıldığında kaliteli incirin kilosunun 80-100 lira arasında değişen fiyatlarla satıldığına dikkati çekenGünaydın, “Kaliteli kuru incirin tanesi 2,5 ile 3 liraya geliyor. Üreticimiz bundan gayet memnun. Bizim bu malları ulaştırdığımız tüketiciler de bundan memnun olurlarsa hem incir üretimi hem de kalite hem de gelir artar. Aydın, yüzde 62’lik incir üretimiyle Türkiye’de birinci. Geçtiğimiz yıl Aydın’da 47 bin ton incir çıkmıştı. Bu yıl bu rakamın 42 bin ton civarında olacağını düşünüyoruz. Geçen yıl Türkiye olarak 70 bin ton kuru incir ihracat ile 250 milyon doların üzerinde bir gelir sağladık. Bir yıl önceki yıl ise 68 bin 700 ton inciri ihraç ederek 240 milyon dolar gelir elde edilmişti” dedi.

“VERİM GİDEREK DÜŞÜYOR”

Aydın’da 10 yıldır incir satışı yapan pazarcı İrfan Çeçen, kuru incire talebin çok fazla olduğunu ancak her sene verimin düştüğünü söyledi. Kuru incirin geçmiş yıllara göre fiyatının yüksek olduğuna dikkati çeken Çeçen, “İncirde her sene verim düşüyor. İncirden incire kalite farklı var. Sattığımız yemelik süzme kuru incirin kilosu ortalama 80 liradan başlıyor. İriliğine göre 28 tanesi 1 kiloya denk geliyor. Kiloda 55-60 taneye denk gelen kuru incir de var. Onun da kilogram fiyatı da 45- 50 TL arasında. Düşük fiyatlı bu incirden alan vatandaşlar, neredeyse yarısını çöpe atmak zorunda kalıyor. Çünkü, arada kalite farkı var. 80 lira ve üzerinde fiyatla satılan incirde fire olmuyor” dedi.

“80 LİRA, KALİTELİ İNCİRİN HAKKI”

Çeçen, “Yemelik kuru incir için 80 liraya denildiğinde pahalı diyorlar. Ama pahalı değil. İyi incir tanesi yaklaşık 3 liraya geliyor. Ama ucuz kuru incir aldıkları içinden bozuk, kurtlu, ekşimiş olanı çıkabiliyor. 80 liralık kuru incirde ise garanti veriyoruz. 80 liralık fiyat ise kaliteli kuru incirin hakkı” diye konuştu.

“EMEĞİ VE RİSKİ ÇOK YÜKSEK”

Yemelik süzme kuru inciri kilosunu 100 liraya kadar satan olduğuna da dikkati çeken Çeçen, “Bu rakamı üretici istiyor. Çünkü emek vermiş. Zaten ağaçların çoğu kurumuş. Üretici, ağacı kurtarmanın derdinde. 1 ton incirden yemelik 100 kilo incir çıkartmış, bunu da tek tek seçmiş. Dağın başında inciri topluyorlar, tek tek seçip, ufağını, çürüğü, büyüğü ayıklıyor. Çalınmasın diye bekçi tutuyor. Emeği ve riski çok” diye konuştu.

“TANESİ 3 LİRAYA GELİYOR”

Pazar alışverişine çıkan Bircan Ünlütürk ise tezgahlarda kuru incir fiyatının kalitesine göre değiştiğini belirtip, “Aydın’da yaşıyoruz ama maalesef, yerinde ve zamanında incir yiyemiyoruz. Kilosu 80-90 lira. Neredeyse tanesi 3 liraya geliyor. Bu rakam çok pahalı. Buna çare bulunması gerekiyor” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM