Mülakat Sorularına Nasıl Cevap Verilir

Her insanın iş arayışına girdiği bir dönem vardır. Eğer bu dönemde iş bulacak kadar şanslıysak iş görüşmesine davet ediliriz. İş görüşmesinde ise o meşhur mülakat soruları ile karşılaşırız. Mülakat sorularına..

Son Güncelleme: Whatsapp

Her insanın iş arayışına girdiği bir dönem vardır. Eğer bu dönemde iş bulacak kadar şanslıysak iş görüşmesine davet ediliriz. İş görüşmesinde ise o meşhur mülakat soruları ile karşılaşırız. Mülakat sorularına nasıl cevap verilir?

Özgeçmişinizi hazırlamış ve şık bir şekilde giyinerek iş görüşmesine gittiyseniz karşılaşacağınız bir takım mülakat soruları vardır. Peki, Mülakat sorularına nasıl cevap verilir, mülakat sorularına nasıl cevap verilmeli?

mülakat sorularına nasıl cevap verilir

İşte 12 çok sorulan mülakat sorusu ve en iyi cevap verme yolları:

1- Bize biraz kendinizden bahsedin

Mülakat sorularına nasıl cevap verilmeli başlıklı yazımızın ilk sorusu. Bu soru muhtemelen karşıdaki işe alım yetkilisinin hem sizleri tanımaya çalışmak için hem de kendinizi ifade ediş biçiminizi ölçmek için atacağı ilk adım olacaktır. Sakin kalıp çocukluğunuza kadar inmeden üniversite derecenizden ve iş deneyimlerinizden ne çok yüzeysel ne de gereksiz detaylara girerek aktarmakta fayda vardır.

Üniversite yıllarında katıldığınız kulüplerden ve gönüllü girdiğiniz faaliyetlerden bahsedebilirsiniz. İş deneyimlerinizi ve edindiğiniz deneyimleri de çok detaya girmeden karşıdaki kişiyi sıkmadan anlatabilirsiniz.

2- Kendinizi 3 kelime ile anlatın

Herhalde hayatta bunun kadar saçma bir soru daha vardır. Bir insanı 3 kelimeye sığdırmanın pek mümkün olmadığını karşı taraftaki insan da muhtemel ki farkındadır. Bu sorunun asıl soruluş amacının kişinin kendine ne kadar hakim olduğu ve hazırcevaplık yetisini ölçmektir.

Kendinizi başarılı bulduğunuz yönleri ve işe alım görevlisinin sizleri işe alması için öne çıkarabilecek özellikleri sıralayabilirsiniz.

3- Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz?

Bu soru sorulduğunda hepimizin içinden “Müneccim miyim ben?” veya “Ben daha yarını göremiyorum kardeşim” gibi cümleler geçebilir.

Bu sorunun soruluş amacı çoğunlukla kişinin kendine koyduğu hedefleri sezinleyebilmek ve kişinin gelecek hayatı üzerine kurduğu planladığı hayalleri, enerjiyi şirketin istekleri ile buluşturabilmektir.

4- Kuvvetli yönleriniz nelerdir?

Burada da yine kendinizi 3 kelime ile anlattığınız kısımda olduğu gibi gireceğiniz işin gerekliliklerine ve şirketin isteklerine yönelik şeyler sıralayın. İnanın işe alım görevlisinin çoğu zaman sizin kuvvetli yönleriniz umurunda dahi olmaz.

Kendinizi ifade ediş seviyenizi ve kendinizi aktarımınızı ölçmek istiyordur.

5- Niye seni işe alalım?

Burada içinizden küfür etmek gelebilir. Edin fakat içinizde kalsın. Zira bu sorunun cevabı gayet basittir. Çünkü şirkette bu pozisyonda bir açık var ve siz bu pozisyonda görev alacak bu konuda yetkin birisini arıyorsunuz. Ben de kendimi bu pozisyonda görev alacak kadar yetkin birisi olarak görüyorum. Bu şekilde cevap verilmesi çoğu zaman yeterli olacaktır. Olmuyorsa bu sefer dışarıdan…

ResimLink - Resim Yükle

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.