Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

O işi kimse yapamıyor, 6 saatte 400 lira kazanıyor

O işi kimse yapamıyor, 6 saatte 400 lira kazanıyor

AYDIN’ın Efeler İlçesinde ekmeğini 20 metre yükseklikteki ağaçlarda elinde sırıkla meyve silkerek kazanan Şaban Işıldak (38), bu işi herkesin yapamadığını günlük 400 lira kazandığını ve çok riskli olduğunu söyledi.

O işi kimse yapamıyor, 6 saatte 400 lira kazanıyor
O işi kimse yapamıyor, 6 saatte 400 lira kazanıyor

Aydın’da kestane, çam fıstığı, ceviz ve benzeri meyveleri 20 metre yüksek dallara çıkarak ellerindeki sırıklarla silkerek para kazanan ve adeta ölüme meydan okuyan Şaban Işıldak 16 yıldan beri bu işten ekmek yediğini söyledi. Sabah 09:00’da başladığı işi akşam 16.00’a kadar sürdüren Işıldak, dalların üstünde durmanın çok zor olduğunu ve en tehlikelisini de kestanelerin gözlerine isabet ederek dikenlerinin batması olduğuna vurgu yaptı.

İŞİ AĞABEYİNDEN ÖĞRENDİ

Askerlik dönemine kadar bu işi yapmadığına değinen Şaban Işıldak, “Askerlik sonrasında ağabeyim bu işi yapıyordu. Beni de alıp işe götürdü ve işi öğretti. Onun sayesinde işi öğrendim ve ekmek paramı kazanıyorum. O gün bugündür bu işi yapıyorum. Tabiî ki her iş zor ama bu işin riski daha fazla. Kestanenin dikenleri gözümüze düşüyor. Geçen yıl göz kısmıma düştü ve 6 adet dikeni zor çıkardık. Allah bizi korudu. Yaprak üstüne kesinlikle basmayacaksın bastığın an kayar. Her yıl mutlaka ağaçtan düşerek kolunu, ayağını kırarak sakatlanan ve hatta ölenler oluyor. 15 ile 20 metre yüksekliğe kadar çıkıyoruz. Günlük 400 lira civarında yevmiye ile çalışıyoruz. Yapabilene göre çok iyi bir şeydir. Yükseklik korkusu olan kişiler asla yapamaz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM