Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Öğrenciler 1,5 yıl sonra gittikleri okullarında eskiyi arar oldu

Öğrenciler 1,5 yıl sonra gittikleri okullarında eskiyi arar oldu

Türkiye’de olduğu gibi ilimiz Aydın’da da 6 Eylül Pazartesi günü 2021-2022 eğitim öğretim yılı başladı ve öğrenciler 1,5 yıl aradan sonra yüz yüze eğitim için sınıflarda yerini aldı. Ancak öğrenciler geçmiş yıllarda yaşadıkları rahatlığı bulamadı. Neden diye soracak olursanız. Nedeni 30 Ekim 2020 yılında İzmir’de yaşanan 6.9 şiddetindeki deprem. İzmir’de yaşanan deprem Aydın’da çok sayıda okula zarar verdi. Yapılan incelemelerde ise çok sayıda okul ‘depreme dayanıksız’ diye yıkıldı veya güçlendirme çalışması yapıldı.

Bu okullarda eğitim gören öğrenciler ise dolaysıyla adrese yakın okullara taşındı. 20 kişilik sınıflar 30 kişi oldu ama yine sığmadı. Bu kez sabahçı ve öğlenci olarak ikiye ayırmak zorunda kalındı. Geçtiğimiz gün telefonum çaldı. Açtığımda Söke’nin Bağarası Mahallesi’nden bir öğrenci velisi olduğunu söyledi. Bir okulda lise öğrencilerinin sabahçı yapıldığını ve birinci sınıfa giden ilkokul öğrencilerinin ise öğleden sonra okula gittiğini ifade etti. Birinci sınıf öğrencisinin akşam okuldan çıkış saatinin 19:30 olduğu söyleyerek buna bir çare bulunmasını istedi. Dolayısıyla ben de İl Milli Eğitim Müdürü ile görüşüp kendisine döneceğimi söyledim.

Milli Eğitim Müdürümüze durumu anlattığımda ise konudan haberinin olduğunu ve çözüm için çalıştıklarını söyledi. Birinci sınıf öğrencisi, sabahçı yapmaları durumunda bu kez 7 yaşındaki çocukların sabahın 07:00’de uyanmasının zor olacağını söyledi. Veliler haklı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü haklı, peki burada sizce suçlu kim? Aylardır kapalı olan okulların eğitim öğretime açıldığında bu sorunların yaşanacağı belli değil miydi. Başta siyasiler ve il ve ilçeleri yöneten yetkililer park bahçe açılışı, düğün cemiyeti ve cenazelerde boy göstermekten başka ne yaptılar? Zaten bir eğitim öğretim yılı boşa geçti. Hiçbir öğrenci düzenli eğitim alamadı. Şimdi ise kim sabahçı, kim öğlenci tartışmasının içinde 30-40 kişilik sınıflarda ders görecekler. Hani nerede hijyen ve nerede mesafe…

Gel de çık işin içinden. Umarım ki bu işleri kısa sürede çözerler ve çocuklarımız rahat bir ortamda eğitim görür. Çünkü onların iyi eğitim alması ülkenin gelecekte daha iyi yönetilmesine bağlı. Yoksa lider sıkıntısı çektiğimiz bu yıllarda gelecekte daha kötü günler bizi beklerken, öğrenciler de 1,5 yıl aradan sonra gittikleri okullarında eskiyi arar oldu. Kalın sağlıcakla….

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM