Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Öztunç; Jeotermal Enerjiye Karşı Değiliz

Öztunç; Jeotermal Enerjiye Karşı Değiliz

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Jeotermal Enerji Araştırma Komisyonu Jeotermal Sahalarda inceleme yapmak ve toplantılar gerçekleştirerek rapor oluşturmak için Aydın’da toplandı.

Komisyon üyeleri Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu makamında ziyaret etmesinin ardından basın toplantısı gerçekleştirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç başkanlığındaki toplantıda konuşma yapan Öztunç,  “Şüphesiz ki hiçbirimiz enerjiye karşı değiliz. Enerji üretimine, sermayeye karşı değiliz. Ama bunlar yapılırken çevreye, doğaya saygılı yapacağız, insanların yaşamlarını kısıtlamadan gerçekleştireceğiz” dedi.

Öztunç; Jeotermal Enerjiye Karşı Değiliz
Öztunç; Jeotermal Enerjiye Karşı Değiliz

Toplantıya, Aydın Milletvekilleri Süleyman Bülbül, Hüseyin Yıldız, Denizli Milletvekili Haşim Teoman Sancar, Muğla Milletvekili Mürsel Alban, İzmir Milletvekili Mahir Polat, Manisa Milletvekili Ahmet Fehmi Bakırlıoğlu, Parti meclis üyesi Gizem Özcan’dan oluşan Jeotermal enerji araştırma komisyonunun yanı sıra Komisyon dışında ise Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, İl Başkanı Ali Çankır, CHP’li İlçe Belediye Başkanları katıldı.

AYDIN JEOTERMAL ÇÖPLÜĞÜNE DÖNMESİN

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, yaptığı açıklamada Jeotermal enerji araştırma komisyonu olarak Aydın’da olduklarını ifade ederek, “Aydın Jeotermal enerji konusunda en fazla yatırımın ve santrallerin yapıldığı yerdir. Umudumuz ve isteğimiz Aydın’ın bir jeotermal çöplüğü haline gelmemesidir. Çünkü gerçekten Aydın’da ve Manisa’da Jeotermaller ile ilgili yanlış bir uygulama yapılıyor, Dünya standartları dışında bir uygulama gerçekleştiriliyor” dedi.

Öztunç “Şüphesiz ki hiçbirimiz enerjiye karşı değiliz. Enerji üretimine, sermayeye karşı değiliz. Ama bunlar yapılırken çevreye, doğaya saygılı yapacağız, insanların yaşamlarını kısıtlamadan gerçekleştireceğiz. Jeotermaller sadece çevre açısından sıkıntı değil, aynı zaman da tarım açısından da sıkıntı. Bu bölge Dünya’nın en güzel incirlerini üreten bir bölge ama maalesef jeotermal yanlış kullanıldığı için tarım ürünleri etkileniyor. Jeotermal enerji yenilenebilir bir enerjidir, bunu kabul ediyoruz ama doğru yapılırsa” diye konuştu.

AYDINLILAR MASKELERİNİ ÇIKARTMASIN

Öztunç ayrıca, “Benim Aydınlılara bir önerim var. Maskeler korona ile hayatımız girdi, ama Aydın’lılar maskeyi korona bittikten sonra bile çıkarmasınlar.  Çünkü JES’ler yüzünden maske kalıcı hale gelecek. Aydınlılar maske takmaya devam etsinler, başka türlü bu kokunun önüne geçilemeyecek” diyerek, Jeotermal enerji il ilgili çalışmalarının ardından hazırlayacakları raporu Genel Başkan Kılıçdaroğlu ve MYK’ya sunacaklarını ve TBMM’de gündeme getireceklerini sözlerine ekledi.

BU İŞ VAHŞİ BİR ŞEKİLDE YAPILIYOR

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ise toplantıda yaptığı konuşmada, “Elbette ülkemizin enerjiye ihtiyacı vardır. Yerlidir, milli bir enerjidir.  Enerjiye karşı olmak mümkün değil. Maalesef üzülerek söylüyorum ki oldukça vahşi bir şekilde bu iş yapılmaktadır. Doğal olarak ta biz bundan rahatsızız” diyerek , “Cumhuriyet Halk Partisi uzun zamandır Jeotermal ile ilgili özellikle bizim bölgemizde çalışmayı sürdürmektedir. Gerçekten zaman zaman Aydın’da nefes almakta zorlanıyoruz. Yılardır bunu dile getiriyoruz. O günden bugüne biz her zaman söylemeye devam ettik. Bu konunun üzerinde Aydın’ın geleceği için, çocuklarımız için ciddi anlamda çalışmaya ihtiyaç vardır. Ben hep şunu söylüyorum, elbette ülkemizin enerjiye ihtiyacı vardır. Yerlidir, milli bir enerjidir.  Enerjiye karşı olmak mümkün değil.  Bugün enerji fiyatlarını biliyorsunuz. En yüksek Türkiye kullanmaktadır. Avrupa’da nasıl yapılıyorsa, insan sağlığı ve çevre nasıl korunuyorsa aynısını bizim ülkemizde de, Aydın’da da Manisa’da da diğer illerde de firmaların özellikle ve Bakanlık ile Çevre il Müdürlüğünün kontrollerinde gitmesini ifade etmiştik. Maalesef üzülerek söylüyorum ki oldukça vahşi bir şekilde bu iş yapılmaktadır. Doğal olarak ta biz bundan rahatsızız” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM