Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

ResimLink - Resim Yükle
Türkiye’deki müzisyenlerin ‘Ney’i Aydın’da Yapılıyor

Türkiye’deki müzisyenlerin ‘Ney’i Aydın’da Yapılıyor

Türkiye’deki müzisyenlerin ‘ney’i Aydın’dan

Aydın’ın Germencik ilçesinde, düğün ve eğlencelerde zurna çalan Seçim Acar’ın yıllar öğrence bir arkadaşından görüp merak sardığı ney yapımı, gelir kapısı oldu. Acar, boş zamanlarında ürettiği ‘Ney‘leri Türkiye’nin çeşitli illerine satarak aile bütçesine katkı sağlıyor.

Türkiye'deki müzisyenlerin 'ney'i Aydın'dan
Türkiye’deki müzisyenlerin ‘ney’i Aydın’dan

Germencik ilçesine bağlı Yenimahalle‘de oturan ve düğünler ile çeşitli eğlencelerde zurna çalarak geçimini sağlayan evli ve 4 çocuk babası Seçim Acar (44), 12 yıl önce bir arkadaşının “Ney” yaptığını görüp, bu işe merak saldı. Evinin alt katındaki 15 metrekarelik bir odada ney yapmaya başlayan Acar, her geçen gün kendisini geliştirdi. Dere kenarındaki sazlıklardan kesilen kargıları kuruttuktan sonra boy boy kesip temizleyen Acar, ney yapımı için hazırlanıyor. Ateşte yakılarak doğrultulan, içi temizlendikten sonra fındık yağı ile yağlanan “Ney“ler 3 saatlik bir çalışmanın ardından satışa hazır hale getiriliyor. Acar, 51 santim ile 80 santim arasında değişen boylarda yaptığı “Ney“leri, internet üzerinden tanesi 100 lira ile 300 lira arasında değişen fiyatlarla Türkiye’nin dört bir yanına satıyor.

Türkiye'deki müzisyenlerin 'ney'i Aydın'dan
Türkiye’deki müzisyenlerin ‘ney’i Aydın’dan

İKİ İŞİ BİR ARADA YAPTI

Zurna çalmayı çok sevdiğini belirten Seçim Acar, “Asıl işim zurna çalmak. Ama “Ney” yaparak, boş zamanlarımı da değerlendirmiş oluyorum. Kargıları Akdeniz ve Ege Bölgesindeki sazlıklardan ve dere kenarlarından kesiyoruz. Ney yapımı çok zahmetli bir iş. Düzeltmesi, temizlemesi, delmesi ve nota ayarının yapılması 3 saati buluyor. İnternet üzerinden sipariş alarak Türkiye’nin her yerine yolluyoruz. Bu işi yapan Aydın’da 2 kişiden biri benim. Ney yaparken akorduna çok dikkat etmeliyiz. Akortları çok iyi açarak takip etmemiz gerekiyor. Fındık yağı ile yağlamalıyız. Başka yağ tercih etmiyoruz. Yaptığımız “ney“ler tamamen el emeği, göz nuru” dedi.

Acar, yaptığı “Ney“leri az da olsa kendisinin de çalabildiğini söyledi.

Kaynak: Haber Merkezi

ResimLink - Resim Yükle ResimLink - Resim Yükle
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM