Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Beş ciltlik kitabını 23 yılda tamamladı

Beş ciltlik kitabını 23 yılda tamamladı

ResimLink - Resim Yükle

Nazilli’de yaşayan şair ve yazar İbrahim Kiraz (67), Milli Mücadele yıllarında Demirci Mehmet Efe’nin hayatını anlattığı beş ciltten oluşan ‘Milli Mücadelede Bir Destan’ isimli kitabını 23 yılda tamamladı.

Beş ciltlik kitabını 23 yılda tamamladı
Beş ciltlik kitabını 23 yılda tamamladı

Nazilli Emniyet Müdürlüğünde Polis olarak görev yaptığı sırada bölgede yaşayan Efelerin Milli Mücadele yıllarında yaşadıkları olayların hikayesini dinleyerek etkilenen kiraz bu konuda kitap yazmaya karar verdi.

6 BİN 18 KİŞİYLE GÖRÜŞTÜ

Görevi süresinde kitabının iki cildini tamamlayan yazar emekli olduktan sonra memleketi Sivas’a dönmeyerek araştırmalarına devam etti. Belge ve bilgi toplamak için Milli Mücadele Tarihini araştırmaya başlayan İbrahim Kiraz, Demirci Mehmet Efe’nin o dönemlerde yaşadığı Nazilli ve Ege bölgesinde 15 il, 58 ilçe ve 4 bin 17 köy dolaştı. O tarihlerde hayatta olan Demirci Mehmet Efe’nin 63 kızanıyla görüşerek Milli Mücadelenin içinde yer alan toplam 6 bin 18 kişiyle bire bir görüştü.

Beş ciltlik kitabını 23 yılda tamamladı
Beş ciltlik kitabını 23 yılda tamamladı

ATATÜRK’ÜN DEMİRCİ MEHMET EFE’YE YAZDIĞI MEKTUBA ULAŞTI

Mustafa Kemal Atatürk tarafından 15 ilin umum kumandanı olarak atanan Demirci Mehmet Efe’nin emrine 5 yüz karakol bağlanır. Bolu-Düzce isyanını Başarılı bir şekilde batıran Demirci’ye Atatürk, 11 Haziran 1920 tarihinde bir teşekkür mektubu gönderir. Yazar İbrahim Kiraz, Demirci Mehmet Efe’nin kızanlarından olan Sarı Mustafa Efe ile görüşmesinde bu mektubun varlığından haberdar olur. Sarı Mustafa Efe’nin sandıktan çıkartarak Yazara verdiği mektubun orijinal olduğunu tescil ettiren İbrahim Kiraz, kitabını tamamladıktan sonra Mektubu Nazilli Müze Müdürlüğüne teslim eder.

HEDEFİ 100 KİTAP

Bugüne kadar toplamda 71 kitap yazan Kiraz, kitap sayısını 100’e tamamlamayı hedeflediğini belirterek 71’inci kitabı olan ‘Milli Mücadelede Nazilli Çocukları’ isimli eserinde ise Milli Mücadele döneminde yetim kalarak Demirci Mehmet Efe’nin Bozdoğan ilçesinde bulunan karargahında Efeler tarafından eğitilerek silah altına alınan 100 çocuğun hayatını anlatıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
nazilli

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM