Haberleraydın.com
Aydın'ın en özgün haber sitesi

Türkiye’de kaç Afganistan göçmeni var

Türkiye’de kaç Afganistan göçmeni var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son dönemde tırmanan Afgan göçmen tartışmasıyla ilgili muhalefetin iddialarını yalanladı. Erdoğan, “Türkiye’nin ana muhalefeti hep şunu söyledi; Afganistan’dan Türkiye’ye 1,5 milyon düzensiz göç oldu. Ana muhalefetin de söylediği bu rakam yanlıştır. Türkiye’de şu anda 300 bin Afganistanlı göçmen söz konusudur” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı kıldığı Üsküdar’daki Kerem Aydınlar Camii çıkışında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban’la görüşme yapılıp yapılmayacağı, bölgede son yaşananlar ve Türkiye’deki Afgan göçmen sayısıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının satır başları şöyle;

Afganistan süreci 20 yılı aşkın bir süreç. Bu süreç içerisinde tüm dünya başta Batı dünyası olmak üzere gerek İslam dünyası buraya gerekli ihtimamı göstermemiştir. Rusya’nın müdahalesi olsun, ABD’nin müdahalesi olsun bunların hiç birinde ne yazık ki bu ihtimam gösterilmemiştir.

“AFGANİSTAN ŞU AN CİDDİ ANLAMDA KENDİ BAŞINA BIRAKILMIŞ”

Biz elimizden gelen gayreti gösterdik. Oralarda çalışmalarımızı sürdürdük. Halen de oralarda altyapı üstyapı çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İfade ettiğim ülkeler buralara sadece askeri veya silah şeklinde yaklaşmıştır. Trilyonlarca lira aktarmışlardır. Fakat bu paraların nerede harcandığı önemlidir. Eninde sonunda tüm bu atılan adımların geldiği yer belli olmuştur. Afganistan şu anda ciddi manada kendi başına bırakılmış. Taliban’ın burada takınacağı tavır belli olduğu halde Taliban ile çeşitli görüşmeler olmuş. Gelinen netice de ortada. Kendileri söylüyorlar şimdi tüm bu silah mühimmat nereye bıraktığımız belli değil diyorlar. ABD bizimle de bazı görüşmeler yaptı. Taliban ile de bizim de görüşmelerimiz oldu. Derdimiz o ki tüm oralarda şu anda ölümden uzak bir adımın atılmış olması bana göre Afganistan’ın en önemli kazanımıdır.

“TÜRKİYE’DE ŞU ANDA 300 BİN AFGANİSTANLI GÖÇMEN SÖZ KONUSU”

Türkiye’nin ana muhalefeti hep şunu söyledi; Afganistan’dan Türkiye’yi 1,5 milyon düzensiz göç oldu. Ana muhalefetin de söylediği bu rakam yanlıştır. Türkiye’ye böyle bir göç olmamıştır. Türkiye’de şu anda 300 bin Afganistanlı göçmen söz konusudur. Tüm bu yapmakta olduğumuz önleyici duvarlar ülkemize bu tür düzensiz göçü engellemek içindir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM